TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

mLegitymacje dla uczniów i studentów
TransInfo.pl - Opublikowano: 14.10.2019 10:30:53
mLegitymacje dla uczniów i studentów

Ministerstwo Cyfryzacji: już ponad 2000 szkół korzysta z mLegitymacji. Od tego roku akademickiego z tej formy mogą korzystać także studenci.

Już ponad 2000 szkół korzysta z mLegitymacji - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Uczniowie z ponad dwóch tysięcy szkół korzystają już z mLegitymacji, czyli legitymacji szkolnej w telefonie - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

"Aby otrzymać mLegitymację, szkoła musi przystąpić do projektu. Nie trzeba za nic płacić, nie trzeba kupować nowego sprzętu. Wystarczy, że dyrektor szkoły lub wskazana przez niego osoba wypełnią krótki formularz, który znajduje się na stronie ose.gov.pl. Jest częścią aplikacji mObywatel " - napisano w komunikacie.

Kolejnym krokiem jest przekazanie przez szkołę danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji.

Cyfrowa moc

mLegitymacja to dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z "tradycyjnych" dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. Wydawanie mLegitymacji umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

W mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowym jego odpowiedniku: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.

"To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwia życie uczniom, ale podoba się też rodzicom. Rozwiązuje po prostu odwieczny rodzinny problem: mamo, tato – zapomniałem legitymacji. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego" – przekonuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Techniczne wymagania

Uczniowie, aby korzystać z mLegitymacji, muszą posiadać smartfon z systemem Android (co najmniej wersja 6.0). mLegitymację można zainstalować nie tylko w telefonie dziecka, ale również w telefonie rodzica.

Ministerstwo cyfryzacji zapewnia, że mLegitymacja jest bezpieczna i trudna do podrobienia. Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Od tego roku akademickiego z mLegitymacji mogą korzystać także studenci. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
ulga
kontroler