TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

"Przysiadaki" z Gdyni. Pomysłowy mebel miejski
UM GDYNIA TL, TransInfo - Opublikowano: 19.04.2017 15:20:23 3 komentarze
?Przysiadaki? ? nowe meble miejskie / fot. Paweł Plecha

Seniorzy często uskarżali się, że w mieście nie ma miejsc odpoczynku. "Przysiadaki" polecane są wtedy, gdy nie można ustawić ławki ? wyjaśnia Marek Wysocki ? ekspert ds. dostępności w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni

W Gdyni pojawiły się nowe meble miejskie. "Przysiadaki", bo o nich tu mowa, montowane są w ciągach pieszych, wszędzie tam, gdzie mogą ułatwić życie osobom starszym i niepełnosprawnym. W centrum Gdyni zainstalowano 24 takie podpórki.

Poruszanie się po mieście osób starszych, niepełnosprawnych i z ograniczoną mobilnością nie należy do łatwych. Specjalnie dla nich przy ciągach pieszych montowane są przysiadaki, tak aby osoba zmęczona mogła chwilę odpocząć i pójść dalej. W Gdyni to nowość, ale za granicą (np. w Belgii czy Holandii) to rozwiązanie stosowane od dawna.

- Trochę substytut ławki, ale często bardzo przydatny, gdy porusza się osoba o kuli, czy mająca zbyt mało siły, aby przejść jednorazowo dłuższy odcinek trasy. Zaleceniem jest, aby miejsca odpoczynku były usytuowane w centrum maksymalnie co 50 m (ławka lub przysiadak), a na terenach rekreacyjnych dopuszczamy odległość do 200 m ? wyjaśnia Marek Wysocki ? ekspert ds. dostępności w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

"Przysiadaki" zostały wykonane i zamontowane w ramach kompleksowej inwestycji "Rozbudowa ul. Wybickiego, placu Grunwaldzkiego i Armii Krajowej w Gdyni wraz z odtworzeniem nawierzchni ulic: Borchardta, Skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II oraz budową kanałów deszczowych i przebudową infrastruktury kolidującej". Zainstalowano 24 takie siedziska. Koszt jednego to ok. 1850 zł. To konstrukcja stalowa pokryta ochronną warstwą ocynku i piecowym lakierem proszkowym, podpórka wykonana jest z drewna olejowanego (jatoba), kotwienie w fundamencie betonowym. Projekt wykonało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Gdańsku. Ich montaż wynika z przyjętego w 2013 r. dokumentu "Standardy dostępności dla miasta Gdyni". Jest też efektem konsultacji z osobami starszymi i z niepełnosprawnością podczas spacerów badawczych w poszczególnych dzielnicach.

- "Przysiadaki" chcemy również stosować na przystankach, jako spełniające dodatkowo funkcję separatorów ruchu od dróg dla rowerów. Często bywa, że podróżni czekając na autobus przysiadają na murkach i tarasują przejazd rowerzystom. Ma to więc poprawić bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i osób jeżdżących rowerem ? podkreśla Marek Wysocki.

Priorytetem dla samorządu jest myślenie o tym, by Gdynia była jak najlepiej dostosowana do potrzeb mieszkańców, zwłaszcza osób starszych i niepełnosprawnych, a działania miasta były kształtowane w odpowiedzi na ich rzeczywiste oczekiwania. Seniorzy są dla miasta szczególnie ważni, gdyż stanowią około ? populacji Gdyni, zaś z racji mniejszej aktywności ich głos nie zawsze jest odpowiednio uwzględniany. Osoby niepełnosprawne wskazują rozwiązania ważne z punktu widzenia osób o ograniczonej sprawności, ale ich wykorzystanie służy ogółowi mieszkańców.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przystanek
UM Gdynia
  • tronic – 19.04.2017

    Świetne. Chcę to na przystankach.

  • Ry – 19.04.2017

    Fajne widziałem takie w Luxemburgu

  • aum – 20.04.2017

    Mamy podobne w Olsztynie na nowych przystankach. Bardzo praktyczne.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.