TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

"Przysiadaki" z Gdyni. Pomysłowy mebel miejski
UM GDYNIA TL, TransInfo - Opublikowano: 19.04.2017 15:20:23 3 komentarze
?Przysiadaki? ? nowe meble miejskie / fot. Paweł Plecha

W Gdyni pojawiły się nowe meble miejskie. "Przysiadaki", bo o nich tu mowa, montowane są w ciągach pieszych, wszędzie tam, gdzie mogą ułatwić życie osobom starszym i niepełnosprawnym. W centrum Gdyni zainstalowano 24 takie podpórki.

Poruszanie się po mieście osób starszych, niepełnosprawnych i z ograniczoną mobilnością nie należy do łatwych. Specjalnie dla nich przy ciągach pieszych montowane są przysiadaki, tak aby osoba zmęczona mogła chwilę odpocząć i pójść dalej. W Gdyni to nowość, ale za granicą (np. w Belgii czy Holandii) to rozwiązanie stosowane od dawna.

- Trochę substytut ławki, ale często bardzo przydatny, gdy porusza się osoba o kuli, czy mająca zbyt mało siły, aby przejść jednorazowo dłuższy odcinek trasy. Zaleceniem jest, aby miejsca odpoczynku były usytuowane w centrum maksymalnie co 50 m (ławka lub przysiadak), a na terenach rekreacyjnych dopuszczamy odległość do 200 m ? wyjaśnia Marek Wysocki ? ekspert ds. dostępności w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

"Przysiadaki" zostały wykonane i zamontowane w ramach kompleksowej inwestycji "Rozbudowa ul. Wybickiego, placu Grunwaldzkiego i Armii Krajowej w Gdyni wraz z odtworzeniem nawierzchni ulic: Borchardta, Skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II oraz budową kanałów deszczowych i przebudową infrastruktury kolidującej". Zainstalowano 24 takie siedziska. Koszt jednego to ok. 1850 zł. To konstrukcja stalowa pokryta ochronną warstwą ocynku i piecowym lakierem proszkowym, podpórka wykonana jest z drewna olejowanego (jatoba), kotwienie w fundamencie betonowym. Projekt wykonało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Gdańsku. Ich montaż wynika z przyjętego w 2013 r. dokumentu "Standardy dostępności dla miasta Gdyni". Jest też efektem konsultacji z osobami starszymi i z niepełnosprawnością podczas spacerów badawczych w poszczególnych dzielnicach.

- "Przysiadaki" chcemy również stosować na przystankach, jako spełniające dodatkowo funkcję separatorów ruchu od dróg dla rowerów. Często bywa, że podróżni czekając na autobus przysiadają na murkach i tarasują przejazd rowerzystom. Ma to więc poprawić bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i osób jeżdżących rowerem ? podkreśla Marek Wysocki.

Priorytetem dla samorządu jest myślenie o tym, by Gdynia była jak najlepiej dostosowana do potrzeb mieszkańców, zwłaszcza osób starszych i niepełnosprawnych, a działania miasta były kształtowane w odpowiedzi na ich rzeczywiste oczekiwania. Seniorzy są dla miasta szczególnie ważni, gdyż stanowią około ? populacji Gdyni, zaś z racji mniejszej aktywności ich głos nie zawsze jest odpowiednio uwzględniany. Osoby niepełnosprawne wskazują rozwiązania ważne z punktu widzenia osób o ograniczonej sprawności, ale ich wykorzystanie służy ogółowi mieszkańców.

WIĘCEJ
Sprawdź też:
przystanek
UM Gdynia
  • tronic – 19.04.2017

    Świetne. Chcę to na przystankach.

  • Ry – 19.04.2017

    Fajne widziałem takie w Luxemburgu

  • aum – 20.04.2017

    Mamy podobne w Olsztynie na nowych przystankach. Bardzo praktyczne.

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.