TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

#siężyje komunikacyjnie w Katowicach
OTODOM. TL, TransInfo - Opublikowano: 20.04.2017 13:05:16
Katowice, niekończąca się historia (fot. mat. pras.)

Ranking #siężyje z łatwym dojazdem do polskich miast - Katowice

Serwis Otodom zbadał 140 tys. Polaków i Polek, czy są zadowoleni z tego jak im się żyje w swojej miejscowości, co sądzą o poziomie bezpieczeństwa w ich okolicy, czy są zadowoleni z poziomu funkcjonowania infrastruktury, czy oceniają pozytywnie organizację komunikacji. Nas oczywiście interesuje głównie to ostatnie. Przedstawiamy trzy miasta, które wypadły najlepiej. Na początek - Katowice i GOP.

Duże aglomeracje ? pod lupę wzięto 10 największych miast w Polsce wg GUS ? zanotowały dobre wyniki, pomimo ogólnego przeświadczenia że poruszanie się po nich nie jest najłatwiejsze. Na czele zestawienia wysunęły się Katowice z wynikiem 5,96.

Paweł Wyszomirski z Katowickiej Fundacji Napraw Sobie Miasto nie jest zaskoczony tak dobrym wynikiem swojego miasta: Pozycja Katowic, jako lidera oczywiście nie dziwi chyba nikogo kto mieszka lub odwiedza często to miasto. Przez ostatnie 20 lat zainwestowano tutaj w drogi kilka miliardów złotych z budżetu miejskiego, wojewódzkiego i krajowego. Poprawa jakości transportu w Katowicach to jego zrównoważenie. Nie od dziś wiadomo, że ruch samochodowy na ulicach generują nowe drogi, a nie na odwrót. Kolejne miliardy złotych, według mnie, nie poprawią sytuacji. Poza rozwojem transportu rowerowego, jako alternatywy dla podróży do 5 km, warto inwestować w transport publiczny. Na Śląsku sieć kolejowa ma najgęściej rozlokowane stacje w całej Polsce. Wykorzystanie kolei, jako dodatkowego środka lokomocji poza autobusem i tramwajem, to rozwiązanie mogące zastąpić metro. Niestety wymagałoby ono nie tylko współpracy na poziomie całej metropolii, ale i spółek kolejowych. Warto jednak czasem pomarzyć o takich rozwiązaniach.

Gdy weźmiemy pod uwagę pierwszą dziesiątkę miejscowości zestawionych zbiorczo ? największych miast w Polsce i miast od 50 tys. do 300 tys. mieszkańców ? okazuje się, że znalazło się w niej aż pięć miejscowości z województwa śląskiego ? pierwsze Tychy z wynikiem 6,09, trzeci Chorzów (6), czwarte Katowice (5,96), piąte Piekary Śląskie (5,96) i szósta Ruda Śląska(5,95). Ten wynik nie dziwi Agnieszki Puchalskiej z PBS. Ze 100 największych miast w Polsce jedynie w trzech mieszkańcy ocenili komunikację poniżej średniej krajowej (wynoszącej 5,2 na skali 1-7). Na wyróżnienie zasługuje obszar Górnego Śląska - aż 4 miasta z tego obszaru (Chorzów, Katowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska) znalazły się w pierwszej dziesiątce miast ocenionych najlepiej pod względem komunikacji. Być może na tak wysoką ocenę wpływa fakt, że miasta Górnego Śląska połączone są jedną siecią komunikacji miejskiej, zrzeszającą obecnie około 30 gmin ? komentuje Puchalska.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ranking
KZK GOP
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.