TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

200 euro kary za jazdę na gapę. We Włoszech
PAP sw/ mars/ tl/ PAP - Opublikowano: 18.04.2017 12:25:16 1 komentarz
200 ? kary za jazdę na gapę. We Włoszech / fot. Kurt Rasmussen, Wikimedia Commons, OTRS

Co piąty Włoch jeździ środkami komunikacji miejskiej bez biletu ? wynika ze statystyki przypomnianej we Włoszech w związku z niedawną decyzją rządu o podniesieniu wysokości mandatów do 200 ?. Obecnie udaje się wyegzekwować ? kar

Co piąty Włoch jeździ środkami komunikacji miejskiej bez biletu ? wynika ze statystyki przypomnianej we Włoszech w związku z niedawną decyzją rządu o podniesieniu wysokości mandatów do 200 €. Obecnie udaje się wyegzekwować ? kar.

W trójce miast-rekordzistów, gdzie najwięcej osób podróżuje "na gapę", znalazły się Bari, Rzym i Reggio Calabria.

Aby ukazać skalę nadużyć przypomniano, że w całych Włoszech kursuje 50 tys. autobusów i tramwajów oraz pociągów metra w kilku miastach. Przewożą one rocznie 5 mld os., z których 1 mld jeździ bez biletu.

Krajowe stowarzyszenie Asstra, które zrzesza około tysiąca lokalnych zakładów transportu publicznego, alarmuje, że sytuacja finansowa tych przedsiębiorstw jest bardzo zła i to właśnie z powodu masowego unikania opłat za przejazd.

Według obliczeń tej organizacji zakłady komunikacji miejskiej nie otrzymują rocznie wpływów w wysokości 0,5 mld €. Dlatego stowarzyszenie od dawna prosi władze o podjęcie radykalnych kroków w walce z tym zjawiskiem.

Odpowiedzią na ten apel jest decyzja rządu Paolo Gentiloniego, który zezwolił lokalnym władzom podnieść kary za jazdę na gapę do 200 €.

Dla przykładu obecnie w Wiecznym Mieście płaci się 109 € albo połowę tej sumy, jeśli opłatę wnosi się w ciągu pięciu dni.

Komentując rozporządzenie Rady Ministrów prezes stowarzyszenia Asstra Massimo Roncucci stwierdził: "Podniesienie kar nie może działać odstraszająco w systemie, w którym mandatów wciąż wystawia się zbyt mało, co sprawia, że pasażerowie skłonni są ryzykować".

W Rzymie, gdzie na gapę jeździ ok. ? osób, w zeszłym roku w rezultacie intensyfikacji kontroli sprawdzono bilety 2 mln os. Wystawiono 126 tys. mandatów.

W skali kraju płaci je ? ukaranych osób. (PAP)


sw/ mars/


Sprawdź też:
kontrola
bilet
Włochy
  • Przemo – 19.04.2017

    W KŚ-ach dostając mandat wystarczy odwołać się od niego pisząc np. że pierwszy raz się jechało bez biletu bo nie wiedziało się gdzie kupuje się bilet czy podobne kłamstwo i mandat na ogół jest anulowany, co najwyżej 19 zł opłaty reklamacyjnej + cena biletu, bo klient to święta krowa zawsze ma rację, i tak jest ze wszystkim wszędzie oprócz linii lotniczych które sprzedają więcej biletów niż miejsc a potem biją podróżnych nie chcących wysiąść i żałują tego. Gdy by bilety były po symbolicznej cenie np. 1 euro a kara bezwzględna 200 euro to nikt nie odważył by się oszczędzić 1 euro w komunikacji lokalnej.

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.