TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

200 euro kary za jazdę na gapę. We Włoszech
PAP sw/ mars/ tl/ PAP - Opublikowano: 18.04.2017 12:25:16 1 komentarz
200 ? kary za jazdę na gapę. We Włoszech / fot. Kurt Rasmussen, Wikimedia Commons, OTRS

Co piąty Włoch jeździ środkami komunikacji miejskiej bez biletu ? wynika ze statystyki przypomnianej we Włoszech w związku z niedawną decyzją rządu o podniesieniu wysokości mandatów do 200 ?. Obecnie udaje się wyegzekwować ? kar

Co piąty Włoch jeździ środkami komunikacji miejskiej bez biletu ? wynika ze statystyki przypomnianej we Włoszech w związku z niedawną decyzją rządu o podniesieniu wysokości mandatów do 200 €. Obecnie udaje się wyegzekwować ? kar.

W trójce miast-rekordzistów, gdzie najwięcej osób podróżuje "na gapę", znalazły się Bari, Rzym i Reggio Calabria.

Aby ukazać skalę nadużyć przypomniano, że w całych Włoszech kursuje 50 tys. autobusów i tramwajów oraz pociągów metra w kilku miastach. Przewożą one rocznie 5 mld os., z których 1 mld jeździ bez biletu.

Krajowe stowarzyszenie Asstra, które zrzesza około tysiąca lokalnych zakładów transportu publicznego, alarmuje, że sytuacja finansowa tych przedsiębiorstw jest bardzo zła i to właśnie z powodu masowego unikania opłat za przejazd.

Według obliczeń tej organizacji zakłady komunikacji miejskiej nie otrzymują rocznie wpływów w wysokości 0,5 mld €. Dlatego stowarzyszenie od dawna prosi władze o podjęcie radykalnych kroków w walce z tym zjawiskiem.

Odpowiedzią na ten apel jest decyzja rządu Paolo Gentiloniego, który zezwolił lokalnym władzom podnieść kary za jazdę na gapę do 200 €.

Dla przykładu obecnie w Wiecznym Mieście płaci się 109 € albo połowę tej sumy, jeśli opłatę wnosi się w ciągu pięciu dni.

Komentując rozporządzenie Rady Ministrów prezes stowarzyszenia Asstra Massimo Roncucci stwierdził: "Podniesienie kar nie może działać odstraszająco w systemie, w którym mandatów wciąż wystawia się zbyt mało, co sprawia, że pasażerowie skłonni są ryzykować".

W Rzymie, gdzie na gapę jeździ ok. ? osób, w zeszłym roku w rezultacie intensyfikacji kontroli sprawdzono bilety 2 mln os. Wystawiono 126 tys. mandatów.

W skali kraju płaci je ? ukaranych osób. (PAP)


sw/ mars/


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
bilet
Włochy
  • Przemo – 19.04.2017

    W KŚ-ach dostając mandat wystarczy odwołać się od niego pisząc np. że pierwszy raz się jechało bez biletu bo nie wiedziało się gdzie kupuje się bilet czy podobne kłamstwo i mandat na ogół jest anulowany, co najwyżej 19 zł opłaty reklamacyjnej + cena biletu, bo klient to święta krowa zawsze ma rację, i tak jest ze wszystkim wszędzie oprócz linii lotniczych które sprzedają więcej biletów niż miejsc a potem biją podróżnych nie chcących wysiąść i żałują tego. Gdy by bilety były po symbolicznej cenie np. 1 euro a kara bezwzględna 200 euro to nikt nie odważył by się oszczędzić 1 euro w komunikacji lokalnej.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.