TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Andrychów: Sukces czy porażka gminnej komunikacji?
MAMNEWSA.PL - Opublikowano: 20.07.2018 13:48:23

Pierwsza wyborcza debata ws. nowej komunikacji autobusowej w gminie Andrychów

Jak informuje portal mamnewsa.pl - w czwartek (19.07) po południu przez pół godziny Radio Kraków nadawało audycję z Andrychowa. To było pierwsze na razie nieoficjalne starcie dwóch kandydatów na burmistrza Andrychowa w wyborach, które odbędą się prawdopodobnie pod koniec października: urzędującego od prawie 8 lat Tomasza Żaka z kandydatem PiS na burmistrza Krzysztofem Kubieniem, byłym przewodniczącym Rady Miejskiej w Andrychowie, który już w 2014 roku bez efektu walczył o stanowisko burmistrza.

W trakcie półgodzinnej audycji poruszono trzy tematy, które w mniejszym lub większym stopniu elektryzują mieszkańców gminy Andrychów - m.in. sprawę nowej komunikacji autobusowej w gminie Andrychów.

Burmistrz Tomasz Żak uznał za wielki sukces Andrychowa wyjście ze spółki MZK, zakup nowych autobusów, powiększenie linii komunikacyjnych na terenie gminy. Pozyskano na ten cel unijną dotację: w sumie 19 mln na zakup autobusów, wymianę oświetlenia, zakup wiat przystankowych itp. Jak wyliczał burmistrz, dzięki gminnej komunikacji obecnie aż 70% mieszkańców gminy może jeździć autobusem (wcześniej MZK obsługiwało 40% gminy, a nie było bezpłatnych biletów m.in. dla uczniów).

Krzysztof Kubień dziwił się dlaczego kupiono autobusy z silnikiem diesla, a nie postawiono na elektromobilność, czyli modne ostatnio elektryczne pojazdy.

T. Żak odparł, że nowe autobusy spełniają wszystkie obecne normy dot. spalin, a utrzymanie elektrycznych autobusów byłoby o wiele droższe, bo jest to nowość. Według Żaka, teraz roczne koszty utrzymania gminnej komunikacji też będą większe (w porównaniu do dotacji jaką wcześniej Andrychów przekazywał do spółki MZK), ale też większy jest zasięg nowej komunikacji, na terenie gminy powstało wiele nowych linii, a uczniowie, emeryci korzystają z komunikacji bezpłatnie.

K. Kubień uważa, że z zakupem autobusów mimo wszystko trochę pochopnie postąpiono. Już docierają do niego informacje, że nowe autobusy psują się.

- Od tego jest gwarancja – odparł T. Żak. - Pan nie jest ani elektrykiem, ani fachowcem od komunikacji. Ja zasięgałem opinii fachowców. Z jednej strony mówi pan o oszczędności, a z drugiej chce pan wydawać większe pieniądze na komunikację – mówił T. Żak odnosząc się do zarzutu, dlaczego nie kupiono autobusów elektrycznych.WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UM Andrychów
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.