TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Autobusy, tramwaje i rowery w jednej apce. W GZM
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 05.11.2019 10:30:22
Autobusy, tramwaj i rowery w jednej apce. W GZM

W GZM ruszyła nowa aplikacja Vizum informująca całościowo o transporcie miejskim.

4 listopada w GZM ruszyła nowa aplikacja informująca całościowo o transporcie miejskim.

Informacje m.in. o działaniu komunikacji miejskiej i rowerów publicznych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma zapewnić udostępniona aplikacja. Ma ona służyć przekazywaniu informacji między nadawcami miejskimi a mieszkańcami. O uruchomieniu aplikacji Vizum na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poinformowała w poniedziałkowym komunikacie komórka GZM koordynująca komunikację miejską – Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM).

Transportowy moduł

Jak zaznaczyli przedstawiciele ZTM, bezpłatna, dostępna dla systemów Android i IoS aplikacja zawiera m.in. moduł "Transport", w którym można sprawdzić najbliższe odjazdy komunikacji publicznej na wybranym z mapy przystanku w okolicy (bez pojazdów dawnego MZK Tychy) oraz dostępność rowerów miejskich w każdej stacji rowerowej.

-"Dzięki Vizum przemieszczanie się po Metropolii staje się łatwiejsze. Dodatkowo w module +Wiadomości+ aplikacja oferuje dostęp do informacji o wydarzeniach współorganizowanych przez Metropolię" - wskazał ZTM.

W informacji producenta aplikacji podano, że zawiera ona trzy moduły: "Info", "Wydarzenia", "Transport", wraz z funkcją "Moje Miejsca".

Aplikacja jest dostępna bezpłatnie pod nazwą "Vizum" do pobrania na telefony Android i iPhone w sklepach Google Play i AppStore.

Szerszy zasięg

Przy okazji dodajmy, że metropolitalne ZTM w coraz szerszym zakresie koordynuje zadania związane z organizacją komunikacji miejskiej na jej terenie. Od początku tego roku Zarząd przejął organizację funkcjonowania całej komunikacji miejskiej od trzech dotychczasowych organizatorów - KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy.

Po integracji systemu taryfowo-biletowego komunikacji miejskiej na terenie ok. 50 miast i gmin, Metropolia w połowie br. wprowadziła też Metrobilet, czyli bilet okresowy umożliwiający podróżowanie autobusami, tramwajami i trolejbusami organizowanymi przez ZTM oraz pociągami Kolei Śląskich. Emitują go Koleje Śląskie; sprzedaje ZTM.

Metropolia pracuje też nad wdrożeniem nowej wersji systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP) w podregionie tyskim; wcześniejszy organizator komunikacji, MZK Tychy, nie korzystał z tego rozwiązania. Częścią ŚKUP jest system lokalizujący pojazdy, którego dane wykorzystuje aplikacja Vizum.

Nowa wersja systemu ŚKUP w podregionie tyskim ma umożliwiać m.in. płatności bankowymi kartami płatniczymi, a także dać podstawy do zaprojektowania docelowej modyfikacji systemu ŚKUP na terenie całej GZM.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
apka
ZTM
Vizum