TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bilet w mObywatelu? Tak będzie w Małopolsce
TransInfo.pl - Opublikowano: 09.06.2020 11:30:18
Bilet w mObywatelu? Tak będzie w Małopolsce

Mieszkańcy Małopolski - jako pierwsi w kraju - będą mogli w niej trzymać swoje bilet w aplikacji mObywatel.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, mObywatel wypływa na nowe wody, a dokładniej rzecz ujmując – wyjeżdża.

Mieszkańcy Małopolski - jako pierwsi w kraju - będą mogli w niej trzymać swoje bilety.

W jednym miejscu

Kto jeździ transportem zbiorowym zna ten ból – karty miejskie, podobnie jak inne tego rodzaju dokumenty mają zdolność nagłego znikania. Oczywiście w najmniej oczekiwanym i najgorszym z możliwych momentów. Wkrótce o tej kwestii będą mogli zapomnieć mieszkańcy Małopolski.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski wraz z Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego Łukaszem Smółką podpisali porozumienie, na bazie którego system Małopolska Karta Aglomeracyjna zostanie zintegrowany z aplikacją mObywatel.

Co to oznacza w praktyce? Bilet w telefonie. To nie wszystko. Korzystając z mTożsamości (czyli podstawowej funkcji mObywatela) Małopolanie będą mogli zalogować się do systemu Małopolska Karta Aglomeracyjna.

-"Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA) to nowoczesne rozwiązanie dedykowane do zarządzania i obsługi publicznego transportu zbiorowego na obszarze województwa małopolskiego. Obecnie mieszkańcy mogą korzystać z karty zbliżeniowej - na której zapisywane są ich bilety - oraz aplikacji mobilnej iMKA. System MKA umożliwia mieszkańcom regionu dostęp do publicznego transportu zbiorowego na terenie miasta Krakowa i gmin ościennych, Tarnowa, Nowego Targu, Zakopanego oraz Wieliczki, a już niedługo kolejnych małopolskich miast – mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

-"Stale pracujemy nie tylko nad rozwijaniem aplikacji mObywatel i jej nowymi funkcjonalnościami, ale i nad różnymi możliwościami jej zastosowania. A tych jest naprawdę wiele – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Rozmawiamy już z kolejnymi samorządami, które podobnie jak Małopolska, chcą zintegrować swoje rozwiązania z naszym. To spora wygoda dla mieszkańców – dodaje szef MC.

Sześć prac

mObywatel to ezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Obecnie oferuje sześć usług:

  • mTożsamość, której można używać, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, w pociągach, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty.

  • mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek.

  • mLegitymacja studencka – legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca ustawowe zniżki.

  • mPojazd – elektroniczny dokument przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów.

  • eRecepta – dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla Ciebie i Twoich bliskich. Polak za granicą - podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu.

Do tej pory aplikację mObywatel zainstalowało niemal 1,2 miliona Polaków.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
apka
rząd
Małopolskie