TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Budotechnika pokazała przystanek przyszłości
TransInfo.pl - Opublikowano: 04.10.2019 11:30:23
Budotechnika pokazała przystanek przyszłości; fot. Budotechnika

W Katowicach zaprezentowano przystanek przyszłości: ogrzewanie, multimedia, WiFi i ładowarki

Podgrzewana ławka, oszczędne oświetlenie, hybrydowe zasilanie, multimedialny ekran, monitoring, sieć WiFi i ładowarki do urządzeń mobilnych – tak mogą wyglądać przystanki komunikacji miejskiej. Wiatę, nazwaną przez jej twórców "Wenus", zaprezentowano w środę w Katowicach.

-"Nowa wiata przystankowa nie jest melodią przyszłości, lecz przystankiem jutra. Dzięki swej wszechstronności doskonale sprawdzi się w każdej małej gminie, mieście, jak i dużej metropolii. Posiada wszystko, czego współcześnie można oczekiwać od tego typu przystanków" – przekonuje Marcin Włodarczyk z firmy Budotechnika w Pilchowicach (Śląskie), gdzie stworzono przystanek.

Przystanek na Forum

Nowoczesną wiatę przystankową zaprezentowano podczas rozpoczętego w środę w stolicy Górnego Śląska XVII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, w ramach którego włodarze oraz skarbnicy miast i gmin, a także pracownicy administracji samorządowej z całej Polski, dyskutują o najważniejszych problemach i wyzwaniach samorządu. Równolegle w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się Kongres Programu dla Śląska, którego jednym z celów jest pobudzenie innowacyjności w regionie.

Twórcy wiaty przystankowej "Wenus" podkreślają nie tylko jej innowacyjność, ale także funkcjonalność, oszczędność i przyjazność dla środowiska – uwagę przyciąga m.in. zielona ściana z bluszczu, a także hybrydowe zasilanie – przystanek może korzystać zarówno z prądu z sieci energetycznej, jak i energii wytworzonej dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej.

-"Dzięki takiemu rozwiązaniu podstawowe funkcje, takie jak oświetlenie, ładowarki oraz WiFi, zasilane są w pełni ekologicznie" – tłumaczy Włodarczyk.

Na bogato

Przystanek jest wyposażony w podgrzewaną ławkę z kompozytu, WiFi, porty USB do podładowania urządzeń mobilnych, ładowarkę indukcyjną oraz 75-calowy multimedialny i – co podkreślają projektanci - wandaloodporny ekran z funkcją wyświetlenia wielu treści jednocześnie – mogą to być np. informacje miejskie, reklamy, data, godzina, a w przyszłości także informacje o stężeniu pyłu zawieszonego.

Wiata ma korzystać z oszczędnego oświetlenia, reagującego na obecność użytkownika, zaś podgrzewana ławka posiada systemem kontroli zużycia i poboru energii dopasowanej do temperatury otoczenia. Wszystkimi funkcjami wiaty można sterować i zarządzać zdalnie oraz – dzięki monitoringowi - obserwować, czy nie padła ofiarą wandalizmu.

Porty USB umiejscowiono tak, by mogły z nich korzystać także osoby z niepełnosprawnościami, do potrzeb których wiata również jest przystosowana. Dla podróżnych poszukujących wyłącznie podstawowych funkcji przystanku na jednej ze ścian wiaty znalazła się gablota przeznaczona na rozkład jazdy.

Producentem przystanku jest firma Budotechnika ze śląskich Pilchowic, która m.in. zaprojektowała charakterystyczne dla lat 90. ub. wieku wiaty "Beta" z dachem w kształcie polowy walca oraz inne znane modele, jak "Merkury" i "Orion", popularne do dziś w wielu miejscowościach w Polsce.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przystanek
Budotechnika
 • Tadeusz Kominek – 04.10.2019

  Cena jak za mieszkanie czy już mała willa w Konstancinie :D

 • Wieczorek Dariusz – 04.10.2019

  Najładniejsza to ona nie jest...

 • Marcin Sudi Sudione – 04.10.2019

  WADY: 1. Cena. 2. Nasze społeczeństwo nie jest gotowe na takie rzeczy. 3. Mało miejsca do siedzenia. 4. Słaba ochrona przed opadami. 5. Nie widzę informacji o jakiejkolwiek możliwości wywołania alarmu w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu ludzi. To jest przyszłość, ale jeszcze nie teraz. Takie przystanki powinny być zasilane TYLKO i wyłącznie z tego co wyprodukują samodzielnie (solary, wiatraki).

 • Piotr Grzybek – 04.10.2019

  I co z tego... Wandale będą mieli uciech sto..... Niestety w naszym kraju najlepsza jest prostota.

 • Ewa Bielecka – 04.10.2019

  Szkoda, że jest tylko na dwie osoby.

 • Marcin Grupiński – 04.10.2019

  Obiekt całkowicie niepraktyczny względem zmieniających się potrzeb pasażerów, którzy na przystankach chcą spędzać możliwie najmniej czasu w trakcie oczekiwania na najbliższy środek transportu. Wizja ta nie ma zatem pokrycia w rzeczywistości i jest jedynie efektem bujnej wyobraźni projektanta ignorującej funkcjonalność zastosowanych rozwiązań. Ławka nie dość, że zbyt krótka, to na dodatek niepotrzebnie skomplikowana. Elementy, z których obiekt został skonstruowany wymagają kosztownego utrzymania.

 • Miłosz Mierkiewicz – 04.10.2019

  Łatwa na 1 osobę z zmęczonymi siatkami

 • Łukasz Jakóbczyk – 04.10.2019

  Według Mnie i tak dużo bardziej praktyczna i ładniejsza niż nowe wiaty w Kielcach ;)

 • Marcin RY – 05.10.2019

  Dla menela idealna 😂😂😂

 • Karl Stetz – 07.10.2019

  Budotechnika to niech znacznie produkować przystanki jak na zachodzie..

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.