TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Chojnice będą mieć nowe wiaty. Projekt na zamówienie
PRZYSTANEK, CHOJNICE TransInfo.pl - Opublikowano: 29.06.2020 09:30:26
Chojnie będą mieć nowe wiaty. Projekt na zamówienie; fot. UM Chojnice

Niektóre chojnickie wiaty autobusowe, np. przy Placu Jagiellońskim (na zdjęciu) faktycznie nie są pochlebną wizytówka miasta.

Niektóre chojnickie wiaty autobusowe, np. przy Placu Jagiellońskim (na zdjęciu) faktycznie nie są pochlebną wizytówka miasta.

Jak będą wyglądały te dedykowane Chojnicom? Burmistrz zapowiada, że niebawem pokaże pierwsze projekty.

Chojnickie wiaty

Pomysł na wiaty, które będą się kojarzyły z Chojnicami, zrodził się podczas miejskiego przeglądu przystanków autobusowych.

-"To będzie wiata z herbem miasta i być może z jeszcze innymi udogodnieniami dla mieszkańców - zdradza burmistrz Arseniusz Finster.

W mieście jest około 40 wiat autobusowych. Niektóre są w opłakanym stanie, tj. skorodowane, powykrzywiane, niekiedy z uszkodzonymi siedziskami. Jest pomysł by te w najgorszym stanie, usytuowane przy głównych ulicach zastąpić nowymi, zaprojektowanymi specjalnie dla Chojnic.

Indywidualny projekt

Będzie to projekt unikatowy, stworzony przez Andrzeja Ciemińskiego, miejskiego architekta. - Założenie jest takie, żeby nie kupować gotowych wiat, tylko żeby był to projekt chojnicki. Wiata ma być wykonana z materiałów metalowych, ocynkowanych i malowanych farbami proszkowymi, z pleksi. Będzie też troszkę drewna - informuje Arseniusz Finster. - Oczywiście będziemy się też starali żeby była ona wandaloodporna, bo tych mamy w mieście ciągle dużo - dodaje burmistrz.

Tanio nie będzie

Jarosław Rekowski, przyznaje, że prace nad projektem są w toku. Miejski architekt rozrysowując nowe przystanki musi uwzględnić szereg wytycznych i potrzeb mieszkańców. - Wiaty autobusowe mają różny charakter. Na ulicy Sukienników, czyli w miejscu, gdzie dużo osób korzysta z komunikacji miejskiej i regionalnej, wiaty muszą być zdecydowanie większe niż na ulicy, na przykład Wielewskiej. Tam powinna stanąć wiata o mniejszych gabarytach, która pomieści dzieci jeżdżące do szkoły, osoby, które podróżują w kierunku szpitala lub centrum - wyjaśnia dyrektor wydziału gospodarki komunalnej.

Standardowa wiata autobusowa, taka, jakie są w Chojnicach obecnie, kosztuje w okolicach 8 tys. zł. Ta, wykonana na indywidualne zamówienie prawdopodobnie będzie droższa. Burmistrz zakłada, że cała inwestycja pochłonie kilkaset tysięcy złotych i realizowana zostanie w ciągu kilka lat. Jarosław Rekowski, natomiast o kosztach nie chce na razie mówić, ponieważ temat ciągle jeszcze jest w fazie planowania.

- Musimy zmierzyć projekt z tą kalkulacją, która jest dla przystanku najmniejszego i być może te wiaty dekoracyjne będziemy stawiać przy głównych ciągach ulic, przy drogach wojewódzkich na przykład, i w centrum, a na osiedlach, gdzie jest mniejszy ruch być może w dalszym ciągu będziemy kupować te, które są w ofertach tańszych - wyjaśnia dyrektor.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też: