TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czesi otwierają się na Słowację, Niemcy i Austrię. Polska czeka
TransInfo.pl - Opublikowano: 26.05.2020 10:30:02
Czesi otwierają się na Słowację, Niemcy i Austrię. Polska czeka; fot. Vlada.cz

Zmiany na czeskich granicach, ale bez tej z Polską.

Premier Andrej Babisz zapowiedział w poniedziałek, 25 maja, że obywatele Czech i Słowacji będą mogli przekroczyć granice na 48 godzin bez testów na Covid-19 i bez kwarantanny.

Rząd zdecydował w poniedziałek, że od wtorku zostaną otwarte wszystkie przejścia z Niemcami i Austrią.

Ze Słowacją

Babisz powołał się na swoją rozmowę telefoniczną z premierem Słowacji Igorem Matoviczem, podczas której mieli uzgodnić zasady przekraczania słowacko-czeskiej granicy. Kontrolę ma prowadzić słowacka straż graniczna i sprawdzać czas spędzony w drugim kraju.

Dla Słowaków to wydłużenie o 24 godziny pobytu w sąsiednich krajach, dla Czechów - nowa możliwość odwiedzenia bliskich.

Uchwalone w poniedziałek przez czeski gabinet otwarcie wszystkich przejść granicznych z Austrią i Niemcami nie oznacza odejścia od obowiązujących zasad, w myśl których Czesi, wracając do kraju, muszą mieć negatywny wynik testu na obecność nowego koronawirusa. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz wjazdu do Czech turystów.

Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera i szefa MSW Jana Hamaczka, kontrole będą miały charakter wyrywkowy i będą podejmowane w tej części wspólnych granic, które wskażą epidemiolodzy. Zmiana systemu kontroli granic z Austrią i Niemcami ma m.in. pozwolić na zmniejszenie udziału funkcjonariuszy straży granicznej w dotąd obowiązujących kontrolach.

Rusza lotniska

Jednocześnie MSW zapowiedziało wznowienie działalności międzynarodowych lotnisk w Brnie, Karlowych Warach, Ostrawie, Pardubicach oraz Pradze-Kbelich. Dotyczy to jedynie ruchu lotniczego z krajów strefy Schengen.

Minister zdrowia Adam Vojtiech zapowiedział, że 8 czerwca może dojść do dalszej liberalizacji na granicach. Czesi wracający z krajów o niskim ryzyku epidemicznym mają być zwolnieni z obowiązku posiadania negatywnych wyników testu na Covid-19. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
granica
Czechy