TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czesi z obowiązkowymi maskami. Przede wszystkim w transporcie
TransInfo.pl - Opublikowano: 22.03.2020 20:00:07
Czesi z obowiązkowymi maskami. Przede wszystkim w transporcie

Od 19 marca obowiązuje w Czechach zakaz przebywania w przestrzeni publicznej bez ochrony nosa i ust. Przede wszystkim odnosi się do transportu publicznego.

Od 19 marca obowiązuje w Czechach zakaz przebywania w przestrzeni publicznej bez ochrony nosa i ust. Przede wszystkim odnosi się do transportu publicznego.

Czesi nie muszą używać profesjonalnych środków ochronnych, mogą zakrywać twarz chustami, szalami i maseczkami domowej roboty. Również w czwartek weszło w życie rozporządzenie, które nakazuje, by w godzinach 10–12 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach obsługiwane były wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Ma to chronić osoby starsze, które należą do grupy podwyższonego ryzyka.

Maseczki dla wszystkich

20 marca samolot linii China Eastern przywiózł w piątek do Pragi 1,1 mln filtrujących masek ochronnych przeciwko koronawirusowi, zakupionych przez czeskie władze w Chinach za 75 mln koron (12,4 mln zł). Dodatkowe 8 mln koron (1,3 mln zł) wyniosła opłata przewozowa.

Maski te mają standard FFP2, co oznacza wychwytywanie co najmniej 94 proc. zawartych w filtrowanym powietrzu zawiesin.

Jak zaznaczył minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek, przeznaczone są dla personelu medycznego, który nie ma bezpośredniej styczności z zarażonymi. "Są używane najczęściej i najbardziej ich brak" - powiedział.

Dla personelu oddziałów, gdzie leczy się nosicieli koronawirusa, przewidziane są maski o wyższym standardzie FFP3 czyli wychwytujące co najmniej 99 proc. zawiesin.

Przy standardzie FFP2 poza maską powinno przepływać mniej niż 8 proc. wdychanego powietrza, a przy standardzie FFP3 mniej niż 2 proc.

W sobotę linie China Eastern mają dowieźć do Pragi 7 mln masek chirurgicznych. Ponadto na lotnisku w Pardubicach ma wylądować wynajęty przez czeskie władze na Ukrainie wielkogabarytowy samolot transportowy An-124 Rusłan z ładunkiem ponad 100 ton masek chirurgicznych, masek filtrujących oraz wykrywających koronawirusa testów nowego typu.

Produkcja z Czech

Dodatkowo praski przewoźnik DPP zamówił maseczki w fabryce produkcji zasłon TIMO w Litoměřicach. Dzięki temu zamówieniu z Pragi firma ma zabezpieczona pracę na kolejny okres. Pierwszej dostawy masek z Litoměřic DPP spodziewa się w już w poniedziałek 23 marca. DPP rozdaje je przede wszystkim tym pracownikom, którzy mają najczęstszy kontakt z pasażerami, zwłaszcza kierowcom.

Dwuwarstwowe maseczki TIMO, wykonane są w 100% z bawełny. Ich zaletą jest możliwość ich ponownego użycia, można je prać lub gotować, prasować, a następnie ponownie zakładać. Wkładki antybakteryjne i antywirusowe można wkładać i zmieniać tylko. Dzięki ekologicznej produkcji i możliwości ponownego użycia są bardziej przyjazne dla środowiska niż zasłony jednorazowe.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
Czechy