TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Częstochowa podnosi ceny biletów komunikacji miejskiej
TransInfo.pl - Opublikowano: 25.10.2019 12:30:23
Częstochowa podnosi ceny biletów komunikacji miejskiej; fot. zdrowaczestochowa.pl

Samorząd Częstochowy zdecydował o podniesieniu od 1 listopada cen biletów komunikacji miejskiej.

Samorząd Częstochowy zdecydował o podniesieniu od 1 listopada cen biletów komunikacji miejskiej. Obecna taryfa obowiązywała ponad 7 lat. Z końcem tego roku prawo do bezpłatnych przejazdów straci też tamtejsza młodzież.

O zmianie taryf poinformował w czwartek rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie Maciej Hasik. Jak przekazał, bilet miejski jednorazowy normalny będzie kosztował od 1 listopada 3,60 zł, (obecnie 3 zł), a podmiejski - 5 zł (obecnie 4,20 zł).

Proporcjonalnie zmienią się także stawki biletów czasowych i okresowych oraz elektronicznej portmonetki. Zgodnie z przesłanymi przez rzecznika zestawieniami, cena biletu dobowego normalnego wyniesie 14 zł (dotąd 10 zł), 30-dniowego normalnego miejskiego - 114 zł (zamiast 100 zł), a 30-dniowego normalnego na wszystkie linie (także podmiejskie) - 160 zł (zamiast 140 zł).

Zmieni się też wysokość opłaty dodatkowej za brak ważnego biletu, która jest równowartością 80–krotności ceny biletu normalnego (zmiana wynika z pomnożenia nowej ceny biletu normalnego przez niezmienną wielokrotność).

Podwyżka po 7 latach

"Korekta wysokości opłat niezmienianych od wiosny 2012 r. była konieczna ze względu na duży wzrost cen mediów, szczególnie energii elektrycznej oraz eksploatacji czy bieżącego utrzymania komunikacji miejskiej w ostatnich latach" - wyjaśnił Hasik.

"Dodatkowo obciążeniom ze względu na czynniki zewnętrzne został poddany tegoroczny budżet miejski, którego wskaźniki jak i prognozy finansowe na lata kolejne dotyczące kwestii transportowych, należało zweryfikować" - mówił.

Podkreślił, że dotąd - mimo znacznych nakładów inwestycyjnych w ostatnich latach w rozwój komunikacji miejskiej - ceny biletów były w Częstochowie niezmienne.

Od 1 listopada br. prawo do korzystania z rocznego biletu (100 zł) - oprócz dla seniorów po 70. roku życia - będą mieć, m.in. mieszkańców Częstochowy w wieku 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni), którzy są rodzicami lub opiekunami osób niepełnosprawnych (na podstawie decyzji o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego przez prezydenta Częstochowy).

Koniec szkolnego pilotażu

Jednocześnie z końcem roku przestanie obowiązywać program darmowej komunikacji miejskiej częstochowskiej młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W zamian będą mogli kupić bilety okresowe po preferencyjnych cenach: półroczny za 100 zł, kwartalny za 60 zł i 30-dniowy za 25 zł.

-"Nie wykluczamy wznowienia regularnego obowiązywania programu darmowej komunikacji w latach kolejnych" - zasygnalizował Hasik i dodał, że od nowego roku z 21 do 25 lat zostanie podniesiony limit wieku uprawniającego do 100 proc. ulgi dla dzieci i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnością.

-"Lista pozostałych grup pasażerów kwalifikujących się do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów komunikacją miejską w Częstochowie nie ulega zmianie. To m.in. bezpłatne przejazdy dla dzieci od urodzenia do rozpoczęcia obowiązku szkolnego, bezpłatne przejazdy dla częstochowianek i częstochowian po 70. roku życia czy zwolnienia z części lub całości opłat dla szeregu sytuacji i grup pasażerów wyszczególnionych w zestawieniu ulg" - wyliczył rzecznik MPK.

Program bezpłatnej komunikacji dla mieszkających w Częstochowie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów samorząd zainaugurował w październiku 2017 r. Program od września ub. roku został rozszerzony o uczniów szkół ponadpodstawowych – w wieku do 21 lat.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
Częstochowa