TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dodatkowe dotacje na pomorski transport
TransInfo.pl - Opublikowano: 02.10.2019 17:30:23
Dodatkowe dotacje na pomorski transport ; fot. UM Gdynia

2 października marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył prezydentom Gdańska, Gdyni i Sopotu czeki symbolizujące zwiększenie unijnego dofinansowania miejskich inwestycji.

2 października marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył prezydentom Gdańska, Gdyni i Sopotu czeki symbolizujące zwiększenie unijnego dofinansowania miejskich inwestycji.

Dzięki zmianom kursu euro i złotówki Zarząd Województwa Pomorskiego ma o prawie 80 mln zł więcej na inwestycje. Zwiększone zostanie dofinansowanie na budowę węzłów integracyjnych, modernizację obiektów oświatowych i termomodernizację na terenie Trójmiasta. Zyskają też samorządy z powiatu gdańskiego.

Więcej pieniędzy

Łącznie wsparcie otrzyma 56 projektów z całego województwa.

-"Z jednej strony wykorzystujemy dogodny moment kursowy, z drugiej szybko i skutecznie rozwiązujemy palący problem – informuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Realizacja wielu ważnych dla mieszkańców inwestycji została wstrzymana. – Obecna bardzo dobra koniunktura na rynku powoduje, że koszty realizacji inwestycji są zbyt wysokie. Szacunki robione kilka lat temu mocno różnią się od ostatecznych kwot wymaganych przez wykonawców – dodaje marszałek. Dzięki dodatkowym środkom gminy będą miały wystarczająco dużo pieniędzy, aby rozpocząć lub dokończyć inwestycje.

Inwestycje w Gdyni

Na terenie metropolii trójmiejskiej dodatkowe wsparcie otrzyma siedem projektów. Zwiększone dofinansowanie przeznaczono m.in. na węzły integracyjne w Sopot oraz Gdynia Karwiny.

W ramach tego ostatniego projektu w sąsiedztwie istniejącej już stacji Gdynia Karwiny mają powstać dodatkowe drogi rowerowe, chodniki, wielopoziomowy parking, a także buspasy. Głównym celem realizacji projektu jest zwiększenie liczby pasażerów transportu zbiorowego w Gdyni, co przełoży się m.in. na zmniejszenie czasu przejazdu w tej części miasta. Dotychczasowa kwota dofinansowania dla tego projektu została powiększona o 14 575 861,00 zł co daje łącznie ponad 49 milionów złotych ze środków unijnych. Całkowita wartość inwestycji to 165 milionów złotych

… oraz w Gdańsku

Największą kwotę, ponad 17 mln zł otrzyma projekt budowy węzłów integracyjnych oraz rowerowych tras dojazdowych przy stacjach Gdańsk Główny i Gdańsk Wrzeszcz. Pierwszy - "Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańsk" otrzymał ponad 17 mln zł dodatkowego dofinansowania; finansowanie drugiego - "G1 – Kompleksowa modernizacja energetyczna obiektów oświatowych i sportowych należących do Gminy Miasta Gdańska – w latach 2017-2020" zwiększone zostanie o ponad 1 mln zł.

Pierwszy z nich składa się z 24 zadań inwestycyjnych, realizowanych w podziale na trzy części. Do tej pory zrealizowano cztery zadania, a kolejne są na różnych etapach.

- Projekt jest częścią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Większość biorących w nim udział gmin skupiło się w swoich działaniach na budowie infrastruktury drogowej i węzłów komunikacyjnych. W Gdańsku najbardziej postawiliśmy na rozbudowę sieci tras rowerowych - mówi Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej, który jest koordynatorem obszernego projektu. - Przy czym nowe odcinki tras, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, powstają kosztem jezdni, a nie - ograniczania przestrzeni pieszym, co znacznie podwyższa koszty realizacji.

Poza Trójmiastem 

Dodatkowe środki finansowe przekazane zostały nie tylko samorządom Trójmiasta. Około 843 tys. zł trafiło do ośmiu gmin powiatu gdańskiego. Te umowy podpisał z kolei wicemarszałek Ryszard Świlski. Pieniądze pomogą takim inwestycjom jak budowa węzłów integracyjnych w Pruszczu Gdańskim, Cieplewie i Pszczółkach. Zwiększone dofinansowanie otrzymają też projekty termomodernizacji budynków publicznych, mieszkalnych i szkół.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
unia
Pomorskie