TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Domax wybuduje węzły przesiadkowe w Zawierciu
- Opublikowano: 23.08.2019 15:30:13
Domax wybuduje węzły przesiadkowe w Zawierciu

Gmina Zawiercie ma umowę na budowę nowych węzłów przesiadkowych i SDIP.

23 lipca Gmina Zawiercie zawarła z firmą P.U.H. Domax Arkadiusz Mika umowę, której przedmiotem jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach zadania pod nazwą: "Budowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą Bike&Ride oraz wdrożenie systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (DIP) w Zawierciu".

Kontrakt opiewa na kwotę 13527814,44 PLN. Gmina przy tym planowała przeznaczyć na inwestycję 14014141,07 PLN brutto.

Wykonawca został wyłoniony spośród łącznie trzech oferentów, którzy przedstawili swoje propozycje w postępowaniu przetargowym. Konkurenci zwycięskiego podmiotu, którzy złożyli oferty ponad budżetem zamawiającego to:

  • - Eurovia Polska S.A. – z ceną 16315950,00 PLN,

  • - Hucz Sp. z o.o. Sp.k. – z ceną 15694280,14 PLN.

Realizacja przedsięwzięcia ma zakończyć się najpóźniej z dniem 1 października 2020 roku. Przedmiot zamówienia został objęty gwarancją w okresie 60 miesięcy. Wspomnijmy, że inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Cztery węzły

W ramach inwestycji mają powstać cztery węzły przesiadkowe:

- przy dworcu PKP - centrum przesiadkowe komunikacji miejskiej powstanie na terenie parkingu. W związku z dobrym stanem istniejącej nawierzchni jezdni, zostanie ona zaadaptowana (z niewielkimi zmianami, tzn. wymiany ubytków istniejącej nawierzchni z kostki) na zatoki autobusowe. Dodatkowo przy dworcu powstanie centrum przesiadkowe rowerowe wraz z wiatami rowerowymi o w kształcie odwróconej litery "U" (minimum 20 sztuk),

- w dzielnicy Kromołów - planowane jest tam utworzenie zintegrowanego centrum przesiadkowego oraz stacji rowerowej. Mają one być zlokalizowane na obszarze skweru w obrębie styku ul. Żelaznej, Targowej oraz Staromiejskiej,

- w Skarżycach - zintegrowane centrum przesiadkowe, w tym dla rowerów, zlokalizowane będzie przy ul. Okiennik, niedaleko skrzyżowania z ul. Skarżycką. Przy centrum przesiadkowym powstanie stacja naprawy rowerów,

- w Blanowicach - przy ul. Przyjaźni, nieopodal skrzyżowania z ul. Jesienną. Tutaj również powstanie centrum przesiadkowe dla rowerzystów wraz ze stacją naprawy rowerów.

Na terenie Zawiercia zostanie stworzony system komunikacyjnych tras rowerowych wraz ze zintegrowanymi centrami przesiadkowymi, które mają na celu zachęcenie mieszkańców do przechodzenia na bardziej ekologiczne i zrównoważone systemy transportowe w Zawierciu. Długofalowo wpłynie to na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Osoby pracujące oraz młodzież szkolna z okolicy będą mogły dojechać do centrum przesiadkowego rowerem, a następnie po pozostawieniu swoich jednośladów na parkingu Bike&Ride, kontynuować swoją podróż transportem publicznym.

SDIP

W ramach budowy zintegrowanych centrów przesiadkowych planuje się wdrożenie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej (SDIP). W każdej z czterech lokalizacji tj. przy dworcu PKP w centrum Zawiercia, przy ul. Staromiejskiej w Kromołowie, przy ul. Turystycznej w Skarżycach oraz w Blanowicach na terenie przystanku autobusowego "Blanowice Pętla" zamontowane zostaną tablice zmiennej treści informujące podróżnych o rzeczywistym czasie przyjazdów środków komunikacji publicznej.

Tablice przystankowe mają komunikować się z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej www.kiedyPrzyjedzie.pl.

Przedmiotowe tablice będą zamontowane obok wiat przystankowych i skoordynowane zostaną z istniejącymi systemami operatora komunikacji publicznej. Wdrożony system musi być kompatybilny z istniejącą infrastrukturą informatyczną oraz powinien umożliwiać podróżującym wgląd w przebieg i aktualne położenie autobusu poprzez dedykowaną aplikację mobilną. W ramach inwestycji planuje się zakup czterech tablic na osobnym wysięgniku o wielkości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania systemu oraz komfortowej obsługi.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
węzeł
SDIP
Zawiercie
  • Krzysztof Kantor – 24.08.2019

    Pomyśleć ze w Zawierciu były kiedyś autobusy przegubowe ... a teraz kupuje się „autobusy” ciut większe od taksówki... dramat

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.