TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Droższe bilety za metro wywołały zamieszki. W Chile
Trans - Opublikowano: 21.10.2019 11:30:18
Droższe bilety za metro wywołały zamieszki. W Chile

Chile: Protesty w stolicy przeciwko wyższym cenom biletów na metro

Prezydent Chile Sebastian Pinera wprowadził stan wyjątkowy w stolicy kraju Santiago w wyniku ulicznych protestów przeciwko wzrostowi cen biletów na metro. Doszło do gwałtownych starć z policją. "To nie jest protest, to przestępstwo" - powiedział chilijski prezydent.

Władze Santiago zdecydowały się podwyższyć ceny biletów na metro z 800 na 830 pesos (1,04 euro). To wywołało społeczny opór w stolicy, który przejawił się gwałtownymi protestami. W różnych częściach miasta protestujący wznosili barykady i starli się z policją, która używała armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Demonstranci niszczyli wejścia do stacji kolejki podziemnej i bramki kontrolne. W konsekwencji metro zostało zamknięte i nie będzie kursować prawdopodobnie przez cały weekend. "Pragnienie zniszczenia wszystkiego nie jest protestem, jest przestępstwem" - powiedział Pinera w wywiadzie dla radia.

W starciach z policją aresztowane zostały 133 osoby. Straty szacowane są na 400 do 500 milionów pesos (630 000 euro).

Metro w Santiago posiada 164 stacje. Jest największe i najbardziej nowoczesne w Ameryce Południowej. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też: