TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

E-dowód już działa. Ponad 10 tys. wniosków
TransInfo.pl - Opublikowano: 05.03.2019 11:30:20
E-dowód już działa. Ponad 10 tys. wniosków

-"System obsługujący wydawanie nowych e-dowodów działa sprawnie, w gminach nie ma problemów z rejestracją wniosków" - zapewnił w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski.

-"System obsługujący wydawanie nowych e-dowodów działa sprawnie, w gminach nie ma problemów z rejestracją wniosków" - zapewnił w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Podczas konferencji prasowej w związku z uruchomieniem systemu do obsługi nowych e-dowodów, minister cyfryzacji zapewnił, że wszystko przebiegło sprawnie i bez zakłóceń.

-"Historia e-dowodu jest długa, bo prawie 11 lat. W ciągu mniej więcej 12 miesięcy, od kiedy za ten projekt odpowiadam udało nam się ten proces doprowadzić do tego momentu kiedy możemy powiedzieć, że wbrew wszystkim obawom, że system się zawali, że powtórzone zostaną scenariusze z innych wdrożeń systemów, system działa sprawnie" - powiedział Zagórski.

Minister zaznaczył, że proces wdrażania i przełączania systemów był bardzo skomplikowany i trwał kilkadziesiąt godzin. Pracowało przy nim ok. 100 osób w COI i Centrum Personalizacji Danych PWPW. "Chciałbym tym wszystkim osobom podziękować za ich sprawną pracę" - podkreślił szef MC.

Zagórski poinformował też, że w poniedziałek do godz. 13 złożono ok. 11 tys. wniosków o wydanie nowego dowodu z warstwą elektroniczną, z tego ok. 1,5 tys. wniosków złożono online. Minister zwrócił uwagę, że dotychczasowa średnia dla tej usługi wynosiła ok. 250 wniosków. "Tak więc jest bardzo duże zainteresowanie i to zainteresowanie nie powoduje jakiegoś paraliżu systemów, nie mamy żadnej informacji, żeby w gminach były problemy z rejestracja wniosków. I żeby była jakiekolwiek problemy z wydajnością systemu obsługującego wydawanie dowodów osobistych" - zapewnił minister.

Dodał, że dotychczas, w starym systemie, dziennie wydawano ok. 8 tys. dowodów.

Szef MC poinformował też, że ci, którzy złożyli wnioski, w ciągu kilku lub kilkunastu dni powinni otrzymać swoje dowody z warstwą elektroniczną.

 E-dowód z warstwą elektroniczną.

Zewnętrznie e-dowód wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca staną się "e-dowodami" jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku.


Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. Czyli:

  • e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty)

  • elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontroler