TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

ePłatności z komunikacyjnym certyfikatem
TransInfo.pl - Opublikowano: 22.08.2019 15:30:27
ePłatności z komunikacyjnym certyfikatem

Polskie ePłatności jako pierwsze w nasze kraju zdobyły certyfikację umożliwiającą pełne wdrożenie ułatwień zakupu biletów w komunikacji miejskiej.

Polskie ePłatności jako pierwsze w nasze kraju zdobyły certyfikację umożliwiającą pełne wdrożenie ułatwień zakupu biletów w komunikacji miejskiej. 

Ogromny wzrost popularności płatności zbliżeniowych w Polsce udowadnia, że wygoda płacenia jest dla Polaków bardzo ważna. Podkarpacka firma Polskie ePłatności S.A. znalazła sposób, by wykorzystać technologie płatności zbliżeniowych do poprawy jakości życia w mieście.

-"Zastąpienie tradycyjnych struktur biletowych kartą płatniczą sprawia, że zakup biletu staje się błyskawiczny, wygodny i bezproblemowy. W tą stronę idzie cały świat. Kilka lat temu zastąpiono popularną w Londynie Oyster Card systemem opartym o kartę płatniczą. W ślad za Londynem podążyła czeska Ostrawa i kilka innych aglomeracji na świecie" - mówi Bernard Boczar, dyrektor działu rozwoju produktów samoobsługowych Polskich ePłatności S.A. - Dla podróżujących idealnym rozwiązaniem jest "wspólny bilet" na kolej i komunikację miejską (autobusy, tramwaje i metro). Tym biletem jest zbliżeniowa karta płatnicza."

Co zyskają miasta?

Technologie płatnicze dla transportu to korzyści zarówno dla podróżujących, jak i dla zarządów miast. Dzięki wdrożeniu systemu biletowego opartego o kartę płatniczą, miasta mogą zarządzać taryfami wraz z natężonym ruchem mieszkańców i turystów - w sposób bardziej efektywny zbierać opłaty.

Polskie ePłatności uzyskały jako pierwsze w Polsce pełną certyfikację MTT Visy (Mass Transit Transactions) oraz PAYG od Mastercard (Pay As You Go) niezbędną do wdrożeń typu Smart City w transporcie publicznym.

To oznacza, że kalkulacja taryfy nie musi się odbywać, gdy pasażer zaczyna podróż. Przejazdy są agregowane w jedną transakcję płatniczą na koniec dnia lub w innym okresie, co umożliwia optymalizację kosztów podróży dla pasażera.

Ekologia i bezpieczeństwo

Brak konieczności wydruku biletów oraz ich dystrybucji, to spora oszczędność oraz ukłon w stronę naszej zielonej planety. Pasażer wsiada do autobusu i przykłada swoją kartę do kasownika, dokonując tzw. check-in, czyli powiadamia system, że zaczyna podróż. W momencie wysiadki bądź przesiadki do innego środka komunikacji miejskiej dokonuje tzw. check-out, dzięki któremu system rozpoznaje zakończenie podróży.

-"Procedura ta jest całkowicie bezpieczna, ponieważ numer karty jest zanonimizowany, stając się tokenem. Rozwiązanie to jest także ekologiczne, ponieważ bilety nie są drukowane." - dodaje.

Na koniec dodajmy, że ePłatności oprócz rozwiązań transportowych mają gotowe systemy płatnościowe dla parkingów, rowerów, elektrycznych hulajnóg czy skuterów miejskich oraz innych udogodnień typu opłatomaty w urzędzie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
karta
ePłatności