TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

ETZT 2016: Pabianice z pulą atrakcji
TransInfo.pl - Opublikowano: 14.09.2016 16:12:36
fot. MZK Pabianice

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego kulminacją będzie Europejski Dzień bez Samochodu, który przypada ? jak co roku ? 22 września. Tego dnia właściciele samochodów pojadą komunikacją miejską za darmo.

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego kulminacją będzie Europejski Dzień bez Samochodu, który przypada ? jak co roku ? 22 września. Tego dnia właściciele samochodów pojadą komunikacją miejską za darmo. Wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny auta. Jakie jeszcze atrakcje czekają na pabianiczan?

?Inteligentny transport. Silna gospodarka? ? tak brzmi hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który trwa od 16 do 22 września.

?Książka w drodze?

Od 16 września, dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej, po raz kolejny będzie prowadzona akcja ?Książka w drodze?. W sumie prawie 300 książek będzie umieszczonych w autobusach, a chętni będą mogli wziąć je do domu, przeczytać i podać dalej. W ramach akcji ?Książka w drodze? organizatorzy przypominają, że jadąc autobusem czytamy to co chcemy, a jadąc samochodem ? czytamy hasła na billboardach.

?Kolorowy bilet?

Rusza też trzecia edycja konkursu ?Kolorowy bilet?, adresowana do uczniów klas IV ? VI szkół podstawowych. Najciekawszy projekt biletu ulgowego znowu zostanie wydrukowany w nakładzie 50 tys. sztuk i wprowadzony do pełnoprawnej dystrybucji. Uczniowie powinni składać prace w terminie do 10 października w szkołach albo do 11 października w Wydziale Infrastruktury Technicznej i Komunikacji Urzędu Miejskiego w Pabianicach (ul. św. Jana 4, p. 26).

Regulamin konkursu wraz z formatem biletu do projektowania dostępny jest tutaj.

22 września: Europejski Dzień bez Samochodu

W czwartek 22 września właściciele samochodów osobowych będą mogli jeździć bezpłatnie autobusami i tramwajami. Wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, którego jesteśmy właścicielem. Razem z właścicielem auta, bez opłat mogą podróżować także osoby towarzyszące ? łącznie (wliczając właściciela) w liczbie zgodnej z liczbą miejsc siedzących wpisaną w dowodzie rejestracyjnym.

Miejski Zakład Komunikacyjny 22 września w godzinach od 8:00 do 14:00 zaprasza na dzień otwarty do zajezdni autobusowej przy ul. Lutomierskiej 48.

Inteligentny transport. Silna gospodarka

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Celem tygodnia mobilności jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej.

Zakłady transportu publicznego zatrudniają w Unii Europejskiej około 2 miliony osób i wnoszą 150 miliardów euro rocznie do unijnej gospodarki. Jednocześnie szacuje się, że europejski sektor rowerowy daje około 650 tysięcy pełnoetatowych miejsc pracy. Jeśli liczba rowerzystów wzrosłaby dwukrotnie, to liczba miejsc pracy w sektorze rowerowym przekroczyłaby milion.

Piesi, rowerzyści i użytkownicy transportu publicznego wspierają lokalną gospodarkę. Są oni bardziej lojalnymi klientami sklepów lokalnych niż użytkownicy samochodów. Sami rowerzyści wydają 111 miliardów euro rocznie w lokalnych sklepach w Europie.

Inteligentny transport oznacza także zdrowie. Poprawia jakość powietrza i stymuluje naszą aktywność fizyczną. Jest to oszczędność ponad 80 miliardów euro rocznie dla służby zdrowia w Unii Europejskiej. Zdrowotne i finansowe koszty braku aktywności mogłyby być ograniczone, gdyby każda Europejka i każdy Europejczyk spacerowali lub jeździli na rowerze 20 minut dziennie. Rowerzyści żyją średnio o dwa lata dłużej i przebywają o 15% rzadziej na zwolnieniu lekarskim.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pabianice
MZK Pabianice
ETZT