TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Francja po 20 maja zniesie obowiązkową kwarantannę
- Opublikowano: 19.05.2020 18:30:31
Francja po 20 maja zniesie obowiązkową kwarantannę; fot. gouvernement.fr

Francja/ Szef MSZ: kwarantanna dla przyjeżdżających z zagranicy będzie dobrowolna

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian poinformował we wtorek, 19 maja, w wywiadzie dla stacji LCI, że dla osób przyjeżdżających do kraju z zagranicy po 20 maja obowiązkowa dotąd 14-dniowa kwarantanna, wprowadzona w związku z zagrożeniem koronawirusem, będzie dobrowolna.

Minister spraw zagranicznych zaapelował przy tym o "dobrą koordynację między wszystkimi krajami europejskimi" w celu stopniowego znoszenia kontroli granicznych.

Dobrowolna kwarantanna została wprowadzona z uwagi na fakt, że ponad 10 tys. Francuzów wciąż przebywa za granicą, a znacząca ich część chce wrócić do kraju. Le Drian poinformował, że od początku kryzysu zdrowotnego repatriowano 186 tys. Francuzów.

Co z granicami?

Podkreślił jednak, że "granice zewnętrzne UE pozostaną zamknięte (...), a cudzoziemiec spoza Europy nie może ich przekraczać".

We Francji narasta presja na otwarcie granic ze względu na straty sektora turystycznego i brak pracowników sezonowych. Pałac Elizejski powtarza jednak, że "celem jest ponowne otwarcie granic w drodze umowy europejskiej".

Tymczasem rząd Włoch wydał dekret zezwalający od 3 czerwca na ponowne otwarcie granic z krajami strefy Schengen. Słowenia i państwa bałtyckie już otworzyły częściowo granice. Niemcy i Austria planują otwarcie 15 czerwca, w dniu, w którym przewiduje się europejskie porozumienie w tej sprawie.Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas apelował już do rządów w Warszawie i Pradze, by uczyniły to samo.

Część polityków francuskich pozostaje jednak ostrożna, obawiając się drugiej fali epidemii koronawirusa.

"Nasi włoscy sąsiedzi chcą na nowo uruchomić swój sektor turystyczny poprzez napływ turystów z Europy, ale (...) wciąż jesteśmy w trakcie walki z epidemią, a wirus nie bierze urlopu" - skomentował działania Włoch sekretarz stanu francuskiego MSZ Jean-Baptiste Lemoyne na falach radia France Inter.

Polska wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w niedzielę w Polsat News, że jeśli sytuacja będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż teraz, "to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic".

Korytarze na TAK

Z kolei za utworzeniem tzw. korytarzy turystycznych opowiedział się w poniedziałek sekretarz stanu ds. transportu Jean-Baptiste Djebbari.

Korytarze miałyby umożliwić turystom zagraniczne wyjazdy w czasie wakacji wyznaczonymi trasami, które uwzględniałyby dostęp do lotnisk i komunikację transportem publicznym.

Pasażerowie mieliby być testowani na obecność koronawirusa.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
granica
turystyka
Francja