TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańsk dokłada 2,4 mln zł do komunikacji
TransInfo.pl - Opublikowano: 16.10.2020 20:00:14
Gdańsk dokłada 2,4 mln zł do komunikacji

W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa od soboty Gdańsk znajdzie się w czerwonej strefie.

Pomorskie miasto przygotowuje się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń i zasad bezpieczeństwa. Wszystkie wejdą w życie od sobory, 17 października.

-"Dzisiaj padł kolejny rekord zakażeń – w Gdańsku potwierdzono koronawirusa u 98 osób. Sytuacja jest coraz bardziej poważna. Proszę, abyśmy świadomie korzystali z własnej wolności, abyśmy w trosce i w duchu odpowiedzialności za siebie i innych przestrzegali obostrzeń. Nośmy maseczki, unikajmy zgromadzeń, trzymajmy dystans. Od naszej postawy zależy to, jak szybko sobie z COVID-19 poradzimy" – apelowała Aleksandra Dulkiewicz.

Gdańskie wzmocnienie

Poinformowała, że podjęła decyzję, aby w godzinach szczytu wzmocnić transport publiczny. Wprowadzone zostaną zdublowane kursy autobusów i tramwajów, będą one jeździły częściej.

-"Wszystkie dostępne pojazdy komunikacji miejskiej wyruszą w godzinach szczytu na ulice miasta, aby obsłużyć mieszkańców, z zastrzeżeniem 1 proc. rezerwy na wypadek kolizji lub awarii" – powiedziała prezydent Gdańska.

Zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski wyjaśnił, że na jego wniosek prezydent Gdańska zdecydowała o przeniesieniu 2,4 mln zł z rezerwy budżetowej na komunikację miejską.

-"Te środki zostaną wydane na wzmocnienie oferty przewozowej" – zaznaczył.

Powiedział, wszystkie zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów zostaną opublikowane na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

-"Ponownie zwrócimy się do kierownictwa zakładów, żeby zmienili obowiązujące godziny zmianowości. Dzięki temu udałoby się rozciągnąć godziny szczytu w czasie i zmniejszyć napełnienie pojazdów" – mówił Borawski.

Limity i bilety

Od najbliżej soboty dopuszczalny limit pasażerów w pojeździe wyniesie 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym, tak jak do tej pory, połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna.

W związku z tym, jak podkreślił Borawski, nadal będzie obowiązywał zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Poinformował również, że od soboty nie będzie możliwości zakupu biletu u prowadzącego pojazd. Wstrzymana zostanie sprzedaż karnetów w autobusach i w tramwajach.

-"Prosimy o zakup biletów przed podróżą. Można to zrobić w punktach sprzedaży, biletomatach i przez aplikację mobilną. Od pół roku funkcjonuje także wspólny bilet na komunikację miejską. Za 99 zł miesięcznie można podróżować w obrębie miasta także SKM, PKM i Polregio, zachęcam do wyboru tego środka transportu, żeby odciążyć tramwaje i autobusy" – powiedział.

Borawski wyjaśnił, że monitorowaniem obłożenia pojazdów zajmą się – w miarę możliwości– inspektorzy nadzoru ruchu i patrole straży miejskiej i policji.

-"Musimy pamiętać, że w naszym mieście jest ok. 220 autobusów i ok. 125 tramwajów. Każdego dnia podróżuje nimi kilkadziesiąt tysięcy osób, a prowadzi je 800 kierowców i motorniczych. Nie jesteśmy w stanie wysłać tylu patroli, aby w każdym z pojazdów przeprowadzić kontrolę liczby pasażerów. Będą one prowadzane wyrywkowo"– wytłumaczył (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
bezpieczeństwo
komunikacja
Gdańsk