TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańsk podsumowuje 10 lat ZTM-u i przedstawia nowego dyrektora
TransInfo.pl - Opublikowano: 08.02.2019 10:30:31
Jerzy Dobaczewski (z prawej) i Sebastian Zomkowski; fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Informowaliśmy już o zmianach kadrowych w gdańskim ZTM. Teraz czas na podsumowanie dokonań "starego" dyrektora i prezentację "nowego".

Informowaliśmy już o zmianach kadrowych w gdańskim ZTM. Teraz nadszedł czas na podsumowanie dokonań "starego" dyrektora i prezentację "nowego".

Jerzy Dobaczewski zarządzał ZTM Gdańsk przez dekadę, w latach 2009-2019. Co zmieniło się, bądź powstało, w ramach funkcjonowania gdańskiej komunikacji w tym czasie?

 • - Zbudowano linię tramwajową od pętli Chełm Witosa do węzła integracyjnego Łostowice – świętokrzyska,

 • - Zbudowano linię tramwajową na Piecki - Migowo,

 • - Nastąpił rozwój komunikacji autobusowej w południowych dzielnicach Gdańska,

 • - Wprowadzono nadzór nad organizacją komunikacji miejskiej podczas Euro 2012,

 • - Wprowadzono nadzór nad organizacją komunikacji miejskiej podczas Zlotu ZHP "Gdańsk 2018",

 • - Powołano Centralę Ruchu ZTM w Gdańsku,

 • - Nastąpił rozwój sieci biletomatów: aktualnie bilety komunikacji miejskiej można kupić w 100 biletomatach,

 • - Wzrosła liczby pasażerów komunikacji miejskiej od 2009 roku (147 803 899 pasażerów) do 175 610 772 (za 2017 r.)

 • - Nastąpił też wzrost liczby pasażerów Gdańskiego Tramwaju Wodnego od roku 2012 (start programu ożywienia dróg wodnych - 11 375 osób i 270 rowerów) do 65 tysięcy pasażerów oraz blisko 2,5 tysiąca rowerów za rok 2018

Nowa era ZTM-u

Pełniący od piątku, 1 lutego, obowiązki dyrektora ZTM, Sebastian Zomkowski, piastował dotychczas stanowisko wicedyrektora ZTM. To gdańszczanin, ma 41 lat. Szkołę podstawową i średnią ukończył w Niemczech. Natomiast wykształcenie wyższe zdobył na Uniwersytecie Gdańskim, studiując na kierunku "informatyka i ekonometria". Zna biegle język niemiecki i komunikatywnie język angielski.

Z komunikacją miejską związany jest od 1997 r., w której przeszedł niemal wszystkie "szczeble". Zaczynał pracę jako obserwator ruchu, następnie pracował jako motorniczy, po czym awansował na stanowisko specjalisty ds. eksploatacji. Od 2009 r. Był zastępcą dyrektora ZTM ds. Przewozów, odpowiedzialnym m. in. za siatkę połączeń, rozkłady, bieżącą organizację funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Opracował m.in. koncepcję organizacji komunikacji miejskiej podczas Euro 2012, Zlotu ZHP "Gdańsk 2018". Autor książki - albumu "Tramwajem po Gdańsku", właściciel zabytkowego tramwaju 102 Na, który podarował spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje z przeznaczeniem m.in. na cele edukacyjne.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
personalia
ZTM Gdańsk
 • Tomasz Trawinski – 08.02.2019

  Nie nie NIE BRAWO GDAŃSK PAN JERZY BYL JEST I BĘDZIE NAJLEPSZYM DYREKTOREM ZTMu oddany swojej pracy tylko Piotr Borowski musiał pokazać zmiany w Gdańsku

 • Piotr Łaban – 08.02.2019

  Czyli w tej kwestii nic się nie zmieni

 • Łukasz Kalociński – 11.02.2019

  A ja już widzę zmiany na lepsze.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.