TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdynia z kolejną akcją Odprowadzam Sam
TransInfo.pl - Opublikowano: 11.02.2020 09:30:03
Gdynia z akcją Odprowadzam Sam. fot. UM Gdynia

Pomorskie miasto pracuje u podstaw i zachęca do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły.

Pomorskie miasto pracuje u podstaw i zachęca do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły.

Ósma edycja

Właśnie ruszyły zapisy do udziału w tegorocznej edycji akcji. Zainteresowane placówki mają czas na zgłoszenia do 2 marca. Na zakończenie najaktywniejsze klasy lub grupy otrzymują atrakcyjne nagrody.

Akcja skierowana jest do przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Ma zachęcać do zmiany nawyków transportowych oraz poprawiać stan środowiska poprzez zmniejszenie emisji spalin. Chodzi o zwiększenie świadomości i promocję ekologicznych środków transportu, w szczególności podróży pieszych czy jazdy hulajnogą, rowerem lub komunikacją publiczną. Organizatorzy zachęcają też rodziców, którzy podwożą swoje dzieci samochodem, aby pozostawiali auto około 300-500 metrów od przedszkola i ten ostatni kawałek pokonali zrównoważonym transportem lub pieszo.

-"Odprowadzam Sam" to kampania, która niesie ze sobą same korzyści. Wyrabia ekologiczne nawyki, a dzięki ograniczeniu ruchu samochodowego w okolicy przedszkola czy szkoły, wpływa też na poprawę jakości powietrza. Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2019 roku wzięło w niej udział ponad 4 tysiące dzieci. Mam nadzieję, że tym razem frekwencja będzie jeszcze wyższa, tak samo jak wyniki osiągane przez najmłodszych mieszkańców naszego miasta – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

ABC akcji

Na czym polega akcja? Uczestniczą w niej zgłoszone wcześniej klasy lub grupy z gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Każda z nich otrzymuje plakat-drzewko wraz z naklejkami. Za każdy dzień, kiedy dziecko z danej grupy dociera do przedszkola lub szkoły w sposób zrównoważony, dostaje od nauczyciela naklejkę, którą przykleja na plakat. To jednak nie wszystko. W ramach kampanii jej uczestnicy mają również do rozwiązania różnego rodzaju zadania. Muszą też przygotować prezentację z przebiegu akcji.

Poszczególne grupy mają na to czas do 3 czerwca. To termin, do którego należy przesłać organizatorom zdjęcia lub prezentację multimedialną z ekologicznych zajęć czy wycieczek oraz fotografie wyklejonego naklejkami drzewka. Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wyłonią pięć najlepszych grup lub klas. Zwycięzcy zdobędą atrakcyjne nagrody. Na koniec akcji placówki edukacyjne otrzymają dodatkowo sadzonki drzewka owocowego, które zostaną zasadzone na terenie szkoły, a dzieci będą mogły samodzielnie je pielęgnować.

W 2019 roku w kampanii "Odprowadzam Sam" wzięło udział: 41 gdyńskich przedszkoli i szkół. Liczba uczestników wyniosła wtedy 4329 dzieci (1798 maluchów i 2531 starszaków) z 176 grup/klas.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
Gdynia