TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

GMV prezentuje kasownik pokładowy z technologią EMV
TransInfo.pl - Opublikowano: 03.10.2019 15:19:34
GMV prezentuje kasownik pokładowy z technologią EMV

Na stoisku GMV Innovating Solutions na targach w Gdańsku odbyła się polska premiera kasownika pokładowego wykorzystującego technologie EMV do akceptacji zbliżeniowych kart płatniczych.

Na stoisku GMV Innovating Solutions na targach w Gdańsku odbyła się polska premiera kasownika pokładowego wykorzystującego technologie EMV do akceptacji zbliżeniowych kart płatniczych.

Rozwiązanie to pozwoli znacząco obniżyć koszty utrzymania systemów poboru opłat poprzez stopniowe eliminowanie z obiegu tradycyjnych biletów papierowych. Ogólnoświatowy standard obsługi transakcji w technologii EMV, na którym opiera się najnowszy projekt urządzenia warszawskiej firmy, jest opracowywany przez organizację zrzeszającą największych wydawców kart bankowych zwanych potocznie chipowymi, a więc: Europay, MasterCard i Visa. Pasażerowie posiadający kartę zbliżeniową EMV w dowolnej formie (fizycznej jako karta płatnicza lub np. wirtualnej w smartfonie) mogą korzystać w transporcie zbiorowym z nowej generacji kasowników pokładowych wyposażonych w czytnik EMV.

W praktyce polega to na tym, że po zbliżeniu karty lub telefonu do urządzenia odnotowana zostaje nasza obecność w pojeździe komunikacji miejskiej. Odbywa się to przy zastosowaniu bezpiecznych mechanizmów tokenizacji numeru karty, dzięki czemu nie potrzebujemy ani biletu papierowego ani drukowanego potwierdzenia złożenia opłaty - tłumaczy  Rafał Krzysiak, Business Development Manager w GMV.

W systemie centralnym odkładana jest informacja o koszcie przejazdu w zależności od zastosowanej taryfy biletowej, a próba obciążenia karty płatniczej i pobrania opłaty za przejazdy dokonywana jest na zakończenie okresu rozliczeniowego – dodaje.

Kontrola "biletów" jest równie prosta, co ich zakup i wymaga jedynie zbliżenia karty EMV do kasownika pokładowego lub dedykowanego terminala, który nosi ze sobą kontroler biletów. Na ekranie swojego urządzenia otrzymuje on informację o tym, czy w pojeździe komunikacji, w którym prowadzi kontrolę dokonano rejestracji przejazdu daną kartą EMV.

Stopniowa eliminacja biletów papierowych to tylko jedna z korzyści wprowadzenia kasowników wyposażonych w technologię EMV. Inną zaletą, szczególnie atrakcyjną dla mieszkańców i turystów, jest łatwość korzystania z komunikacji miejskiej połączona z oszczędnością czasu i pieniędzy.

Dzięki temu rozwiązaniu, zyskujemy bezpośredni dostęp do środków transportu zbiorowego bez potrzeby wcześniejszej rejestracji czy zakupu tradycyjnego biletu. Co więcej, na zakończenie okresu rozliczeniowego, system dokonuje optymalizacji i oblicza najkorzystniejszą dla nas taryfę, obciążając nas np. jedynie kosztem biletu dobowego. Płacimy więc tylko za to, z czego korzystamy i nie musimy już zastanawiać się z góry, ile zajmie nam pokonanie danej trasy, żeby wybrać odpowiedni bilet - przekonuje Krzysiak.

Autorskie urządzenia GMV wykorzystujące system płatności zbliżeniowych EMV wdrażane są obecnie w komunikacji miejskiej w hiszpańskiej Pampelunie i na Balearach. Urządzenia te zyskują coraz większą popularność również w Polsce.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kasownik
GMV
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.