TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Katastrofa w Studeńce: ČD płacą ofiarom 14 mln [FILM]
ČRO Tomasz Larczyński, TransInfo - Opublikowano: 16.03.2017 15:33:01
Katastrofa w Studeńce: ČD płacą ofiarom 14 mln 52 mln / fot. Martin Grill, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0

České dráhy wypłaciły ofiarom 14 mln Kč (ok. 2,2 mln zł). Same zaś otrzymały 52 mln (ok. 8,3 mln zł)

Prawie dziewięć lat minęło od katastrofy kolejowej w Studeńce w kraju morawskośląskim (samo miasto jest historycznie śląskie, lecz miejsce wypadku leżało już w eksklawie morawskiej), w której zginęło osiem osób, a dziesiątki pasażerów zostały rannych. Ale sąd nie zdecydował jeszcze, kto jest odpowiedzialny za wypadek. Rodziny ofiar mają nadzieję znaleźć winnego, aby otrzymać odszkodowanie. Do tej pory České dráhy zapłaciły w sumie 14 mln Kč (ok. 2,2 mln zł). Operator otrzymał już 52 mln Kč (ok. 8,3 mln zł) z firmy Eurovia, która budowała wiadukt.

Naďa Tomčíková 8 sierpnia 2008 roku wracała do domu z uzdrowiska. Była w drugim wagonie, kiedy usłyszała odgłos zderzenia, a ludzie zaczęli wg niej dosłownie latać. Pociąg w pobliżu Studeńki właśnie uderzył w zawalony wiadukt.

"To było jak w zwolnionym tempie, po zderzeniu było nagle zupełnie cicho", wspominała w rozmowie z Czeskim Radiem.Mimo, że została ranna i była w szoku, jako pielęgniarka nie wahała się i natychmiast zaczęła ratować ludzi. Wielu pasażerom uratowała życie. "Ci ludzie krwawili, mieli uszkodzenia kości, jeden człowiek nie mógł oddychać, miał coś z żebrami, inny mężczyzna doznał urazu głowy", wspominała w radiu poruszona Tomčíková.

ČD twierdziły, że uznają za moralny obowiązek dbać o swoich pasażerów. Państwowy przewoźnik  wypłacił rannym lub rodzinom ofiar w sumie 14 mln koron.

"Koleje wypłaciły zadośćuczynienie rodzinom ofiar i rannym pasażerom, którzy złożyli swoje roszczenie i uzasadnili kwot, które były zgodne z prawem", powiedziała rzeczniczka ČD Monika Bezuchová.

Firma Eurovia, która budowała most, wypłaciła jednak ČD kwotę znacznie wyższą, w drodze ugody pozasądowej. Konkretnie, 51,6 mln Kč. Eurovia, dawniej Dopravní stavby Ostrava, odmówiła czeskim mediom komentarza, co operatorowi wypłaciła pieniądze. Rzeczniczka firmy Iveta Štočková powiedziała tylko, że Eurovia nie zapomni o ofiarach.

"Firma wypłaciła rannym i rodzinom ofiar ze Studeńki jednorazową zapomogę (finanční výpomoc), a nie odszkodowanie (odškodnění). Na tę zapomogę przeznaczyliśmy kilka milionów koron. Ponieważ proces sądowy w tej sprawie nie jest skończony, to nie dostanie się odnosić do niego, ani do związanych z nim doniesień", napisała rzeczniczka.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Republika Czeska
wypadek
dochodzenie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.