TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kolejne tablice SDIP w GZM. Czas na Zagłebie
TransInfo.pl - Opublikowano: 08.03.2020 15:00:34
Kolejne tablice SDIP w GZM. Głównie w Sosnowcu

Ruszył montaż kolejnych metropolitarnych tablic SDIP. Tym razem większość z nich trafi do Zagłębia.

Ruszył montaż kolejnych metropolitarnych tablic SDIP. Tym razem większość z nich trafi do Zagłębia.

W pobliżu przystanków komunikacji miejskiej pojawiają się nowe elektroniczne tablice informacyjne. To już trzecia partia tego typu urządzeń instalowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Tym razem większość z nich zostanie zlokalizowana w Sosnowcu. Dzięki nim podróżni będą wiedzieć za ile minut przyjedzie oczekiwany przez nich autobus lub tramwaj.

Zaczął KZK GOP – kończy ZTM

Montaż tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej rozpoczął jeden z poprzednich organizatorów transportu zbiorowego w regionie – KZK GOP. Wówczas, tj. w latach 2012 – 2014, na terenie 6 miast zamontowano 72 tablice. Dziś projekt ten kontynuuje Zarząd Transportu Metropolitalnego i terminarze realizacji jest następujący:

  • z końcem lutego zamontowano i oddano do użytku 60 nowych tablic.

  • teraz rozpoczęto instalację kolejnych 48 urządzeń. Większość z nich, bo prawie 30 sztuk, tym razem trafi do Sosnowca. Innym miastem Zagłębia, na terenie którego staną w najbliższym czasie kolejne urządzenia, jest Dąbrowa Górnicza. Pozostałe 16 urządzeń trafi do Gliwic, Katowic i Zabrza.

Zgodnie z wstępnymi założeniami tablice powinny zostać oddane do użytku w ciągu kilkunastu tygodni – termin ten może się jednak skrócić lub wydłużyć, będzie to zależne od przebiegu procesu odbiorów technicznych urządzeń.

Nowa generacja

Nowe tablice SDIP nieco różnią się od swoich wersji sprzed 6-8 lat. Z punktu widzenia pasażera dodatkowymi udogodnieniami jest wyświetlanie informacji po obu stronach urządzeń i ich tzw. V-kształtność, dzięki której wyświetlany tekst jest lepiej widoczny. Ponadto tablice zostały wyposażone w kamery. Dzięki nim wandale mają być łatwiej identyfikowani. 

Koszt projektu związanego z instalacją tablic SDIP to ok. 40 mln zł. Urządzenia są i będą systematycznie montowane w ponad 30 gminach.

Termin zakończenia projektu, tj. oddania do użytku wszystkich ponad 500 urządzeń, jest uzależniony od procesu odbiorów technicznych. ZTM zakłada, że w ciągu półtora roku zainstaluje ok. 400 elektronicznych tablic.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
SDIP
ZTM
Dysten