TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Komunikacja w czerwonej strefie: Kraków, Toruń i Warszawa
TransInfo.pl - Opublikowano: 17.10.2020 09:00:02
Komunikacja w czerwonej strefie: Kraków, Toruń i Warszawa ; fot. Tramwaje Warszawskie

Jak funkcjonuje komunikacja miejska w czerwonej strefie?

Objęcie miast czerwoną strefą, czyli największymi restrykcjami sanitarnymi, oznacza konieczność wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu transportu zbiorowego.

Miasta dokładają wszelkich starań, aby zapewnić mieszkańcom nie tylko bezpieczeństwo przemieszczania się, ale także – na tyle, na ile to możliwe – komfortowe warunki podróżowania.

Od soboty 17 października 2020 roku do czerwonej strefy wejdzie m.in. Kraków, Toruń i Warszawa. Sprawdzamy, jak wyglądają tam przygotowania i jak bardzo zmienią się wytyczne dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Kraków

Zaostrzenie rygorów sanitarnych dotyczy również standardów określających liczbę pasażerów podróżujących miejskimi środkami komunikacji. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Kraków udostępni wszystkie autobusy i tramwaje, a także wydłuży poranne godziny szczytu na wybranych liniach nawet o godzinę. Niektóre autobusy 12-metrowe zostaną zastąpione pojemniejszymi autobusami przegubowymi. Wszystko po to, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu pasażerowie odczuli konieczne zmiany.

Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, a prowadzący samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku, dzięki czemu pasażerowie nie muszą dotykać przycisków. W pojazdach wydzielone są strefy bezpieczeństwa w rejonie kabiny, która oddziela prowadzących od pasażerów.

Miasto stara się też zapewnić wszystkim poruszającym się po Krakowie możliwość wyboru alternatywnego środka transportu. Temu służą prewencyjne działania w ramach projektu krakowskiej Tarczy dla Mobilności. Ich celem jest między innymi wsparcie pieszych i rowerzystów poprzez wyznaczenie dedykowanej im infrastruktury. Mieszkańcy zyskali nowe połączenia dające możliwość bezpiecznego i szybszego podróżowania alternatywnymi środkami transportu. Pozwala to też na zwiększenie przestrzeni w miejskich środkach transportu oraz odciąża ulice, co jest szczególnie ważne dla kierowców wykonujących swoją pracę przy pomocy samochodu (np. kurierzy czy taksówkarze).

Toruń

W związku z włączeniem Torunia do "czerwonej strefy" w autobusach i tramwajach MZK zajętych może być 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Co drugie miejsce siedzące musi jednak pozostać wolne.

Od poniedziałku 19 października 2020 roku wprowadzone zostaną dodatkowe kursy dublujące na trasach linii 14 i 33, które mają ułatwić dotarcie do pracy na godz. 6:00 i 7:00 w rejonie ul. Mazowieckiej. W rozkładach pojawią się także kursy dla osób powracających z pracy po godz. 14:00 i 22:00. To nie koniec zmian, jakie czekają komunikację miejską w związku z wprowadzeniem w Toruniu "czerwonej strefy".

-"Będziemy obserwować napełnienie tramwajów i autobusów w godzinach szczytu i sprawdzać ilość pasażerów. Na tej podstawie wprowadzone będą korekty w rozkładach jazdy – informuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Sprawdzone zostaną także kursy dedykowane uczniom, w związku z rozpoczęciem nauki zdalnej w szkołach ponadpodstawowych – jeśli liczba pasażerów będzie na tyle mała, że nowa norma restrykcyjna nie zostanie przekroczona, to w drugiej połowie przyszłego tygodnia mogą zacząć obowiązywać rozkłady jazdy obowiązujące w ferie lub system mieszany.

Warszawa

-"Sytuacja powoli staje się dramatyczna - powiedział w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał też, że miasto przygotowuje miejskie podmioty lecznicze do walki z koronawirusem.

Wymienił również inne działania epidemiologiczne, jakie podjęła Warszawa w tej kwestii.

Trzaskowski poinformował, że jeżeli chodzi o kwestie komunikacji miejskiej to miasto codziennie bada jej obciążenie, a na najbardziej obciążonych trasach kieruje dodatkowy tabor.

-"Na bieżąco monitorujemy liczbę pasażerów korzystających z linii autobusowych, linii szkolnych" - powiedział Trzaskowski.

Dodał, że miasto codziennie dezynfekuje pojazdy komunikacji miejskiej nie tylko ręcznie, ale również za pomocą dezynfekcji elektrostatycznej. Prowadzi też akcję ozonowania tych miejsc, które są najbardziej newralgiczne. "Prowadzimy również akcję rozdawania maseczek przez kontrolerów biletów" - podkreślił Trzaskowski.

-"To są wszystkie działania, które my prowadzimy. Natomiast po tych analizach mamy bardzo jasne apele do rządu i jasne propozycje" - stwierdził prezydent stolicy. (PAP)

Konferencję prasową z Warszawy o czerwonej strefie można zobaczyć na filmie:


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
bezpieczeństwo
komunikacja
Warszawa
Kraków
Toruń