TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Komunikacyjna rewolucja w Tomaszowie
TransInfo,pl - Opublikowano: 09.10.2017 10:25:52
Komunikacyjna rewolucja w Tomaszowie

Z dniem 1 stycznia 2018 roku mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego oraz gminy Tomaszów będą jeździli autobusami MZK za darmo. I to hybrydowymi…

Z dniem 1 stycznia 2018 roku mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego oraz gminy Tomaszów będą jeździli autobusami MZK za darmo. I to hybrydowymi…

Jednak, aby skorzystać z darmowych przejazdów koniecznym będzie posiadanie Karty Tomaszowianina. Może ją wyrobić każda osoba, która mieszka w Tomaszowie i jej właściwym urzędem skarbowym jest urząd w Tomaszowie. Koszt rzeczonej karty to 30 zł. Jest ona ważna przez okres 3 lat. Być może w przyszłości do bezpłatnej komunikacji miejskiej dołączą kolejne gminy sąsiadujące z Tomaszowem Mazowieckim. Póki co, z miastem dogadała się jedynie gmina Tomaszów. Darmowa komunikacja będzie więc obowiązywała nie tylko w samym mieście, ale również w całej gminie Tomaszów. Oznacza to, że mieszkańcy Tomaszowa będą mogli podróżować bezpłatnie np. nad Zalew Sulejowski. Obsługa bezpłatnej komunikacji miejskiej przez MZK będzie kosztowała gminny budżet około 2 mln zł rocznie.

Historia i obietnice

O wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim mówiło się od dawna. Takie deklaracje składał w kampanii wyborczej obecny prezydent miasta Marcin Witko. Wprowadzenie możliwości darmowych przejazdów autobusami w przypadku Tomaszowa odbywa się etapami. Już dwa miesiące po wyborach samorządowych w 2014 roku powstały pierwsze założenia wprowadzenia bezpłatnych przejazdów i harmonogram działań. Wówczas mówiło się o 1 wrześniu 2015 roku jako dniu wprowadzenia bezpłatnych autobusów. Odstąpiono jednak od tego pomysłu z uwagi na bardzo zły stan taboru MZK. Średni wiek taboru przekraczał wówczas 19 lat. Pomysł bezpłatnej komunikacji miejskiej odłożono na kolejny rok. Zrealizowano go częściowo, bowiem od 1 czerwca 2016 roku mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego mogli jeździć za darmo w niedzielę i święta. Z tym dniem zlikwidowano też opłaty dodatkowe za przewóz bagażu i zwierząt. Stało się tak dzięki uchwale Rady Miasta z dnia 31 marca 2016 roku, która dotyczy nowej taryfy biletowej, reguluje uprawnienia do przejazdów ulgowych i darmowych oraz przepisy taryfowe w komunikacji miejskiej realizowanej na obszarze Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki oraz gmin ościennych. Darmowe niedzielne przejazdy miały być zachętą dla mieszkańców, aby porzucili samochody na rzecz autobusów. Należy jednak podkreślić, że darmowe przejazdy w niedziele i święta dotyczą wyłącznie granic administracyjnych miasta. Była to podstawa do dyskusji o bezpłatnej komunikacji miejskiej we wszystkie dni tygodnia. Mówiło się wówczas, iż nastąpi to w niedalekiej przyszłości.

Nadjadą hybrydy

Warunkiem wprowadzenia darmowych przejazdów miał być zakup nowego taboru. W marcu tego roku rozstrzygnięto przetarg na dostawę łącznie 25 nowych autobusów hybrydowych dla MZK Tomaszów Mazowiecki. Przetarg wygrał Solaris. Do miasta przyjadą zatem Nowe Urbino 12 Hybrid. Przypomnijmy, że łączna wartość całego zamówienia to ponad 45 mln zł. Pojazdy będą dostarczane partiami. Pierwsze pojawią się jeszcze w październiku. Wszystkie mają dojechać do końca listopada, tak aby mogły wozić mieszkańców w ramach bezpłatnej komunikacji miejskiej z początkiem nowego roku.

Nowa taryfa

Dzień 1 stycznia 2018 roku to dla mieszkańców Tomaszowa nie tylko bezpłatna komunikacja miejska, ale również zmiana taryfy biletowej. Dotyczyć będzie to przede wszystkim tych, którzy nie zdecydują się wyrobić Karty Tomaszowianina. Cena biletu jednorazowego ma wzrosnąć z 2,4 zł do 3 zł. Podrożeją również bilety miesięczne. Taryfa przewiduje także likwidację biletów nocnych i karnetów. Jest to pierwsza podwyżka cen biletów w mieście od 2011 roku. Zmiana taryfy z pewnością spowoduje, iż znaczna większość mieszkańców zdecyduje się wyrobić Kartę Tomaszowianina i korzystać z bezpłatnej komunikacji.

To nie koniec zmian obowiązujących od początku roku. Dodatkowo MZK planuje zmianę rozkładów jazdy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
BKM
karta
MZK Tomaszów Maz.
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.