TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Koszalin zweryfikuje uczniów korzystających z BKM
- Opublikowano: 25.10.2019 10:30:32
Koszalin zweryfikuje uczniów korzystających z BKM; fot. MZK Koszalin

24 października koszalińscy radni zgodzili się na wprowadzenie dodatkowej weryfikacji wobec uczniów szkół podstawowych .

24 października koszalińscy radni  zgodzili się na wprowadzenie dodatkowej weryfikacji wobec uczniów szkół podstawowych korzystających z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ci, w których legitymacjach szkolnych nie ma adresu zamieszkania, będą musieli okazać bilet wolnej jazdy.

Za wprowadzeniem dodatkowej weryfikacji wobec uczniów szkół podstawowych zamieszkałych w Koszalinie z bezpłatnej komunikacji zagłosowało w czwartek 24 radnych, jeden nie oddał głosu.

Dwa dokumenty do wyboru

Zgodnie z przyjętymi zapisami dokumentem uprawniającym uczniów do darmowego przejazdu będzie jeden z dwóch dokumentów. Pierwszy to ważna legitymacja szkolna zawierająca informację o miejscu zamieszkania ucznia w granicach administracyjnych Koszalina, wydana jeszcze zgodnie ze wzorem obowiązującym do 27 sierpnia 2019 r. Posiadacze nowej legitymacji, w której nie ma już informacji o adresie, będą musieli wraz z nią okazać bilet wolnej jazdy wydawany przez szkołę na druku udostępnionym przez Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie.

Uchwała zmieniająca tę z kwietnia 2011 r. w sprawie ustalenia opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Koszalinie oraz określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Uczniowie szkół podstawowych mieszkający w Koszalinie zyskali na stałe uprawnienia do bezpłatnego przejazdu wszystkimi liniami komunikacji miejskiej przez siedem dni w tygodniu po zmianach w zapisach uchwały przegłosowanych przez radnych na kwietniowej sesji. Wcześniej, 3 września 2018 r. wprowadzone były one w ramach rocznego programu pilotażowego. Do końca września 2019 r. uprawnieniami objęci byli również uczniowie wygaszonych gimnazjów.

Koszt 1,9 mln zł

Magistrat oszacował wówczas, że rocznie darmowe przejazdy uczniów kosztować będą miasto ponad 1,9 mln zł. Ich wprowadzenie, w projekcie uchwały uzasadniano ok. 8 proc. wzrostem liczby pasażerów wśród uczniów po wprowadzeniu programu pilotażowego. Podkreślano, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów na stałe "przyczyni się do dalszego wzrostu liczby pasażerów" i "promocji komunikacji miejskiej w aspektach edukacyjnych, ekologicznych, społecznych czy rodzinnych".

Bezpłatna komunikacja w Koszalinie obejmuje również m.in.: dzieci do lat czterech, uczniów realizujących obowiązek szkolny w szkołach specjalnych lub w oddziałach specjalnych i integracyjnych czy dawców przeszczepów mających tytuł Zasłużonego Dawcy Przeszczepu. Biletów w autobusach MZK nie trzeba także kasować 22 września każdego roku, czyli w Dniu bez Samochodu. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też: