TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Krakowska strefa czystego transportu z problemami
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 23.01.2019 14:30:15
Krakowska strefa czystego transportu z problemami

Przedsiębiorcy i mieszkańcy skarżą uchwałę o strefie czystego transportu.

Przedsiębiorcy i mieszkańcy krakowskiego Kazimierza zaskarżyli uchwałę radnych miejskich o strefie czystego transportu w tej dzielnicy. Skarżący uważają, że wprowadzone ograniczenia utrudniają im swobodne funkcjonowanie. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził taką strefę.

Sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ograniczenie na Kazimierzu obowiązuje od 5 stycznia, od tego czasu do 20 stycznia – jak poinformowała PAP Edyta Ćwiklik ze straży miejskiej – strażnicy skontrolowali 4572 pojazdy wjeżdżające do strefy czystego transportu. Za niestosowanie się do nowej organizacji ruchu pouczyli 1169 kierowców. W jednym przypadku sporządzili notatkę pod wniosek o ukaranie do sądu. Jak dotąd żaden z kierowców nie dostał mandatu – kara może wynosić do 500 zł, bez naliczania punktów karnych.

Uchwałę zaskarżyło 30 podmiotów, głównie przedsiębiorców działających na terenie Kazimierza. Uważają oni, że wprowadzone ograniczenia naruszają zasadę równości i swobody działalności gospodarczej – ograniczenia nie obowiązują mieszkańców strefy, przedsiębiorców, którzy mają tam siedzibę swojej firmy, osób niepełnosprawnych oraz taksówkarzy, jednak – jak przekonują skarżący reprezentowani przez adwokata Piotra Capińskiego – nie wszyscy przedsiębiorcy działający na terenie strefy mają siedzibę właśnie na Kazimierzu.

O co chodzi?

Skarżący uważają także m.in., że uchwała ogranicza ich konstytucyjne prawo do korzystania z powszechnie dostępnych usług świadczonych za pomocą dowozu, np. usług gastronomicznych czy usług firm ochroniarskich. W ocenie skarżących uchwała nie dopuszcza również wjazdu do strefy pojazdów budowy, pojazdów nie mieszkających w strefie właścicieli nieruchomości tam położonych, elektrycznych skuterów, czy też pojazdów przeznaczonych do przewozu zwłok.

Na razie strefa ma obowiązywać przez pół roku, ponieważ budzi zastrzeżenia niektórych radnych i mieszkańców. Jeśli strefa się "sprawdzi", to radni zdecydują o przedłużeniu jej funkcjonowania oraz o poszerzeniu jej obszaru. Skarżący przekonują, że wprowadzenie strefy nawet na pół roku jest niezgodne z prawem, ponieważ takiego okresu próbnego nie przewiduje ustawa (o elektromobilności i paliwach alternatywnych), na podstawie której uchwała weszła w życie.

Na uchwałę zwrócił uwagę wojewoda małopolski, który nakazał sporządzenie oceny nadzorczej tego dokumentu. Ocena wykazała niestaranność w przygotowaniu uchwały, ale zdaniem wojewody wady dokumentu nie mają takiej skali, aby uchwałę unieważniać.

ZTP komentuje

Dyrektor Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie Łukasz Franek komentując zaskarżenie uchwały powiedział PAP, że nie rozumie po co skarżyć uchwałę, która za kilka miesięcy będzie podlegała "weryfikacji".

"Wygląda to trochę na chęć stworzenia faktu medialnego, a nie realną polemikę odnośnie samej strefy. Oczywiście jeżeli sądy kolejnych instancji zadecydują, że strefa czystego transportu została zaskarżona podstawnie, to będziemy dostosowywać się do orzeczeń" – powiedział.

Jak podkreślił, miasto musi walczyć o czyste powietrze, na co dowodem są m.in. ostatnie dni bezpłatnej komunikacji spowodowanej smogiem.

-"Strefa czystego transportu została przewidziana przez administrację rządową, jako narzędzie mające na celu zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu emisji zanieczyszczeń z transportu na zdrowie ludzi i środowiska" – wyjaśnił.

Strefa czystego powietrza na krakowskim Kazimierzu jest pierwszą tego typu strefą w Polsce. Zgodnie z uchwałą na krakowski Kazimierz, dzielnicę chętnie odwiedzaną przez turystów, mogą wjeżdżać jedynie pojazdy elektryczne, napędzane wodorem albo gazem CNG. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
strefa
Kraków
ZTP Kraków
  • Igor Wójciak – 23.01.2019

    Czy bezrefleksyjne zakazy to jest innowacyjność?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.