TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Łódzkie MPK otwiera się na niepełnosprawnych
TransInfo.pl - Opublikowano: 19.05.2020 13:30:04
Łódzkie MPK otwiera się na niepełnosprawnych; fot. MPK Łódź

MPK-Łódź podwiezie osoby z niepełnosprawnościami do parku, restauracji i na zakupy.

Do czasu epidemii koronawirusa, pojazdy specjalne MPK-Łódź woziły głównie dzieci do szkół i ośrodków szkolno–wychowawczych. Teraz firma chce się otworzyć na wszystkie osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Teraz mogą oni wybrać się do parku, galerii handlowej czy restauracji,a w tej podróży pomoże im Zakład Przewozu Osób Niepełnosprawnych MPK-Łódź.

Do tej pory

Przewozy szkolne stanowiły przez pierwsze trzy miesiące tego roku 85 proc. wszystkich zleceń abonamentowych łódzkiego ZPON-u. Korzystało z nich 271 uczniów. Kolejne 42 osoby były dowożone na warsztaty terapii zajęciowej domów samopomocowych (13,1 proc. zleceń). Natomiast osoby aktywne zawodowo stanowiły wśród klientów ZPON tylko 2,2 proc. (7 osób). Wynikało to z priorytetu, jaki w przewozach nadano uczniom.

Jednak gdy szkoły nadal pozostają zamknięte, dorosłe osoby niepełnosprawne mogą korzystać z usług ZPON w pełnym zakresie. Zwłaszcza, że stawki za przewóz specjalistycznymi pojazdami i pomoc opiekunów nie są wysokie. Jednorazowy przejazd kosztuje 12 zł. Natomiast w przypadku wykupionego abonamentu koszt przejazdu to 8 zł.

Jak to działa?

Przewozy specjalne na rzecz niepełnosprawnych łodzian realizowane są przez siedem dni w tygodniu w godz. 6 – 22. Usługi są realizowane w relacji "drzwi – drzwi", gwarantując pełną obsługę włącznie z transportem osób na wózkach po schodach. Osoba niepełnosprawna znajduje się pod opieką wykwalifikowanych pracowników pomagających w sprawnym i bezpiecznym przemieszczaniu się z miejsca zamieszkania do pojazdu, w czasie podróży i z pojazdu do miejsca docelowego.

ZPON MPK-Łódź dysponuje 21 pojazdami: 17 samochodami Fiat Ducato i 4 Citroen Jumper w pełni przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych. Zamówienia na przewozy przyjmowane są pod numerem tel. 42 672 14 15.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
niepełnosprawny
Łódź