TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lublin i Kielce rozpoczynają dezynfekcję przystanków
- Opublikowano: 25.03.2020 17:30:58
Lublin i Kielce rozpoczynają dezynfekcję przystanków ; fot. ZTM w Lublinie

To kolejne działanie mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

W Lublinie i Kielcach rozpoczęto dezynfekcję przystanków autobusowych. To kolejne działanie mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Lublin

24 marca grupa przystankowa lubelskiego MPK dezynfekowała przystanki w ścisłym centrum miasta, m.in. na Al. Racławickich, Krakowskim Przedmieściu, ul. Lipowej, Królewskiej, Lubartowskiej, Wodopojnej i Tysiąclecia. Do wieczora zdezynfekowane zostaną także przystanki na ul. Podzamcze, Unickiej, Ruskiej i Chodźki.

W kolejnych dniach dezynfekcja obejmie przystanki w bardziej odległych rejonach miasta.

Przypomnijmy, do tej pory, wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego, w lubelskiej komunikacji miejskiej wdrożono:

1/ Wszyscy przewoźnicy świadczący usługi przewozu na zlecenie ZTM w Lublinie (MPK Lublin, IREX i Lubelskie Linie Autobusowe) dezynfekują swoje pojazdy, ze szczególnym uwzględnieniem poręczy, biletomatów, kasowników i przycisków, a więc powierzchni najbardziej narażonych na kontakt.

2/ Zawieszenie funkcji "ciepłego guzika" w pojazdach komunikacji miejskiej. Kierowcy zatrzymują się na wszystkich przystankach niezależnie od ich statusu (również na przystankach "na żądanie") oraz samodzielnie otwierają drzwi, bez stosowania funkcji tzw. "ciepłego guzika".

3/ Wstrzymanie sprzedaży biletów przez kierowców w środkach komunikacji miejskiej.

4/ W pojazdach komunikacji miejskiej zostały wydzielone specjalne strefy buforowe. Obejmą one obszar w rejonie kabiny, pierwszych drzwi oraz pierwszych siedzeń. O tym, że jest to strefa wydzielona, w której nie powinni przebywać pasażerowie, informują specjalne oznakowania.

Kielce

 Kielcach za dezynfekcję odpowiada spółka miejska - Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. "To kolejny etap naszych działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Kielc. Do tego, by rozpocząć dezynfekcję, spółka przygotowywała się od kilku dni, m.in. poprzez zakup specjalnych środków do dezynfekcji" – poinformował prezydent Kielc Bogdan Wenta.

-"Dziś pracownicy RPZiUK, wyposażeni w stroje ochronne, mogli rozpocząć pracę. Cel jest oczywiście jeden: podjęte działania mają pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa" – dodał prezydent.

Z tego samego powodu w ubiegłym tygodniu w mieście wyłączono działanie przycisków uruchamiających zielone światło przy przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów.

Od końca lutego specjalnie dezynfekowane są także autobusy komunikacji miejskiej. Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach poinformowała, że specjalne detergenty są dodawane do standardowych środków do czyszczenia. Pracownicy szczególną uwagę zwracają na czyszczenie wszystkich uchwytów, poręczy przy siedzeniach, oraz kasowników.

W województwie świętokrzyskim 8 chorych na COVID-19 przebywa w szpitalach, a pod kątem koronawirusa hospitalizowanych jest 28 osób. Kwarantannie poddanych jest 3378 osób, a 779 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. (PAP)

Autor: Wiktor DziarmagaSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
przystanek
Kielce
Lublin