TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lublin testuje dwa eko-przystanki: Zieleń i OZE
TransInfo.pl - Opublikowano: 24.09.2020 14:00:07
Lublin testuje dwa eko-przystanki: Zieleń i OZE; fot. ZTM Lublin

Dwa proekologiczne przystanki komunikacji miejskiej stanęły w Lublinie

W Lublinie zlokalizowane zostały dwa proekologiczne przystanki - przy ul. Grygowej tuż obok zajezdni MPK Lublin (przystanek Pancerniaków 04) oraz przy al. Kraśnickiej, tuż obok siedziby ZTM w Lublinie (przystanek Nałęczowska 01).

Słońce i wiatr

Pierwszy to przystanek proekologiczny, wykorzystujący odnawialne źródła energii. Jest wyposażony w panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową, które zasilają zainstalowane na nim urządzenia. Dodatkowo, wiata wyposażona została w dwie baterie zapewniające rezerwę energii na 2-3 dni. Wyjątkowa wiata stanęła przy ul. Grygowej, tuż obok zajezdni MPK Lublin (przystanek Pancerniaków 04).

Przystanek jest wykonany po części z materiałów ekologicznych (pewne elementy składowe) i "wandaloodpornych". Wiata wyposażona jest także w tzw. przycisk bezpieczeństwa oraz kamerę z czujnikiem ruchu. Oznacza to, że za pomocą specjalnego, alarmowego przycisku, będzie można poinformować odpowiednie służby, np. o ewentualnej niebezpiecznej sytuacji. Przystanek jest oczywiście wyposażony w informację pasażerską online, która będzie na bieżąco aktualizowana. Ma Wi-Fi oraz ładowarki indukcyjne do ładowania smartfonów. Wiata posiada także tzw. oświetlenie zmierzchowe oraz donice z zielenią, które będą nawadniane przez deszczówkę.

Zielony przystanek

Kolejny, proekologiczny przystanek stanął z kolei przy al. Kraśnickiej (Nałęczowska 01), tuż obok siedziby Zarządu Transportu Miejskiego. To tzw. zielony przystanek, którego dach pokryty został zielenią. Podobne przystanki funkcjonują już m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie.

Na dachu wiaty posadzone zostały rozchodniki - gatunek ten ma zdolność do absorbowania dwutlenku węgla. System ten jest samowystarczalny, a rośliny odporne na trudne warunki atmosferyczne.

Oba przystanki są efektem współpracy i porozumienia podpisanego między MPK Lublin i warszawską spółką AMS, która będzie odpowiedzialna za utrzymanie wiat. Przystanki stanęły w Lublinie na razie w ramach testów, możliwe, że w przyszłości będzie ich więcej.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przystanek
ekologia
Lublin