TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Mera i Mennica z nowymi biletomatami w Poznaniu
TransInfo.pl - Opublikowano: 10.02.2020 12:30:14
Mera i Mennica z nowymi biletomatami w Poznaniu; fot. UM Poznań

Poznańska sieć biletomatów komunikacji miejskiej powiększy się o 33 urządzenia.

Biletomaty stawiane są przez dwie firmy: Mera Operator, z którą Zarząd Transportu Miejskiego współpracuje od 2019 roku oraz Mennicę Polską. Pierwsza z nich postawi 25 urządzeń, druga - 8.

-"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów Miasto Poznań konsekwentnie zwiększa standard obsługi - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Jednym z udogodnień jest stale rozbudowywana sieć sprzedaży biletów, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że ich dostępność i łatwość zakupu jest niezwykle istotna dla podróżujących komunikacją miejską.

Mera premiera

Pierwsze trzy automaty firmy Mera Operator stoją już na poznańskich przystankach: "Ratajczaka" i "Os. Czecha" oraz na rynku w Kórniku, a pasażerowie mogą z nich korzystać. Do połowy 2020 r. uruchomione zostanie kolejnych 22 urządzeń. Nowe biletomaty zostaną zamontowane przy ważnych węzłach komunikacyjnych, z których korzysta duża liczba pasażerów oraz na osiedlach, gdzie liczba miejsc sprzedaży biletów jest aktualnie niewystarczająca, jak np. na Strzeszynie czy Kiekrzu.

Biletomaty to nowoczesne i ekologiczne automaty stacjonarne BS-10, które umożliwią przeprowadzenie szybkich transakcji kartami zbliżeniowymi, stykowymi oraz telefonami komórkowymi i gotówką. Urządzenia pozwalają na doładowanie karty PEKA i zakup biletów papierowych. Zostały opracowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami i spełniają wszystkie europejskie standardy dostępności dla osób z ograniczeniami ruchu oraz wzroku.

O nowe urządzenia rozbuduje też swoją sieć Mennica Polska, z którą ZTM współpracuje od 2014 r. - dziś pasażerowie mają do dyspozycji 90 jej biletomatów. Do wiosny 2021 r. firma rozbuduje system o kolejnych osiem.

ZTM słucha

W 2014 r. w sposób rewolucyjny została rozbudowana sieć sprzedaży, która opiera się na: Punktach Obsługi Klienta ZTM, około 300 Punktach Sprzedaży Biletów (kioski, sklepy itp.), 90 biletomatach stacjonarnych firmy Mennica Polska, możliwości doładowania karty PEKA przez Internet oraz zakupu biletu czasowego przez jedną z pięciu aplikacji mobilnych. ZTM zapowiada jednak dalsze rozwijanie tej sieci, by zaspokoić potrzeby użytkowników transportu publicznego.

-"Nadal są miejsca, gdzie pasażerowie sygnalizują problemy z kupnem biletów, a dotyczy to zwłaszcza peryferyjnych obszarów. Stąd decyzja o rozbudowie systemu - wskazuje Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Nowe lokalizacje dla biletomatów za każdym razem są ustalane wspólnie z radami osiedli i samorządami aglomeracji poznańskiej oraz w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez pasażerów. Ponadto analizowana jest też liczba linii obsługujących dany obszar, trzeba też uwzględniać kwestie infrastruktury technicznej umożliwiającej montaż biletomatu.

-"Udział sprzedaży biletów ZTM w biletomatach stacjonarnych stanowi około 35 proc. jej wartości ogólnej - dodaje Małgorzata Pilichowska-Woźniak, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego ds. sprzedaży i obsługi klientów. - Jest to istotny i ceniony wśród pasażerów kanał sprzedaży.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
biletomat
Poznań
Mennica
Mera