TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MPK Kraków zacieśnia współpracę z Policją. Ma być szybciej i skuteczniej
TransInfo.pl - Opublikowano: 09.07.2020 16:00:40
Kraków zacieśnia współpracę z Policją. Ma być szybciej i skuteczniej; fot. MPK Kraków

MPK w Krakowie i Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy

Policyjne kontrole w tramwajach i autobusach miejskich i aglomeracyjnych, a także ułatwiony dostęp do monitoringu MPK Kraków zapewnia porozumienie, które w czwartek, 9 lipca, podpisało krakowskie MPK i Komenda Wojewódzka Policji.

To drugie takie porozumienie pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym a policją i jest ono – jak powiedziano PAP na policji – uzupełnieniem, rozszerzeniem tego pierwszego dokumentu. Pierwsze porozumienie pięć lat MPK podpisało z Komendą Miejską Policji.

Szersze porozumienie

Czwartkowe porozumienie podpisane z Komendą Wojewódzką Policji kładzie nacisk też na współpracę na terenie gmin ościennych, gdzie kursują autobusy krakowskiego przewoźnika.

Policjanci mogą wejść, bez uprzedniej zapowiedzi, do pojazdu komunikacji miejskiej i skontrolować, czy nie są w nim łamane przepisy.

-"Możemy zwrócić uwagę na to, czy ktoś spożywa alkohol, przeklina i na inne przestępstwa" – powiedział rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń i dodał, że chodzi przede wszystkim o pasażerów, choć skontrolowany może być także kierowca.

Dzięki porozumieniu policjanci będą mieć ułatwiony dostęp do monitoringu MPK – w przypadku podejrzenia przestępstwa mają taki monitoring otrzymać bez zbędnych formalności, mogą go też przejrzeć na urządzeniach MPK.

Policyjne statystyki

Od chwili podpisanego porozumienia MPK z policją miejską w 2015 r. policja podjęła prawie 3,5 tys. interwencji, wystawiła 2440 mandatów, 915 pouczeń i skierowała 45 wniosków do sądu. W ostatnim roku z Komendy Miejskiej Policji wpłynęło do MPK SA w Krakowie 920 wniosków o zabezpieczanie monitoringu. Wnioski dotyczyły 1640 pojazdów.

O podpisanym w czwartek porozumieniu komendant wojewódzki policji Roman Kuster tak powiedział:

-"Współpraca ta w znaczący sposób poprawi przepływ informacji pomiędzy instytucjami, co jest nie do przecenienia w efektywnym i szybkim zwalczaniu przestępczości, a także wszelkich zjawisk o charakterze chuligańskim".

Prezes zarządu MPK Rafał Świerczyński zwrócił uwagę przed wszystkim na bezpieczeństwo w pojazdach komunikacji miejskiej.

-"Porozumienie zakłada organizację różnego rodzaju działań służących poprawie bezpieczeństwa, w tym m.in. profilaktyczne kontrole w pojazdach" – podkreślił. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
Policja
Kraków