TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

MZK wprowadza zasadę: Wejście tylko przednimi drzwiami!
TransInfo.pl - Opublikowano: 27.07.2020 18:00:26
MZK wprowadza zasadę: Wejście tylko przednimi drzwiami

Od 1 sierpnia wejście do autobusów MZK Jastrzębie-Zdrój tylko przednimi drzwiami.

Od 1 sierpnia wejście do autobusów MZK Jastrzębie-Zdrój  tylko przednimi drzwiami. Powodem jest skuteczniejsza walka z pandemią.

"Wiele osób nie zasłania ust i nosa podczas podróży" – skarżą się sami pasażerowie. Międzygminny Związek Komunikacyjny reaguje i od  1 sierpnia prowadza wejście do autobusów tylko przednimi drzwiami

Kolejny krok

Sytuacja epidemiologiczna od miesięcy nie ulega znaczącej poprawie. Dlatego MZK, we współpracy z firmami przewozowymi, robi wszystko, aby podróż autobusem była bezpieczna. Kluczowa jest ciągle dezynfekcja pojazdów (prowadzona już od marca), ograniczenie liczby pasażerów, a także zasłanianie ust i nosa – najlepiej maseczką higieniczną. Warto przypomnieć o dystansie społecznym w miejscach publicznych, m.in. na przystankach. Minimalna odległość wynosi 1,5 metra.

Aby przemieszczanie się autobusami było bezpieczne dla każdego pasażera, MZK podejmuje kolejne kroki. Od najbliższej soboty, wejście do autobusu będzie możliwe tylko przednimi drzwiami, tak aby kierowca mógł skontrolować, czy pasażer stosuje się do nakazów sanitarnych.

Zasada "pierwszych drzwi" nie obowiązuje osób niepełnosprawnych, starszych mających problemy z poruszaniem się oraz rodziców z dziećmi w wózkach.

Nowe regulacje mogą być także sposobem na gapowiczów. Ich identyfikacja będzie łatwiejsza.

Bez sprzeciwu

Decyzja o zmianach zapadła najpierw na posiedzeniu Zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, a następnie na Zgromadzeniu Związku (organ skupia delegatów wszystkich dziesięciu gmin tworzących MZK). Zmieniono Regulamin przewozu osób i bagażu w komunikacji miejskiej wprowadzając do niego stosowne zapisy. Decyzja zapadła bez sprzeciwu. Wszystkie samorządy ją zaakceptowały.

Regulamin, o którym mowa jest stosunkowo mało znany pasażerom, choć znajduje się w każdym autobusie. Przypomnijmy więc, że zgodnie z jego zapisami (obowiązującymi już wcześniej) kierowca, kontroler MZK lub ostatecznie policjant może wyprosić z autobusu osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi, mimo posiadania przez nie ważnego biletu. Chodzi m.in. o pasażerów nietrzeźwych, jadących bez maseczki, a także o osoby zachowujące się głośno lub wulgarnie. Mowa jest także o pasażerach nieprzestrzegających drastycznie higieny osobistej, co bywa bardzo uciążliwe dla pozostałych uczestników podróży.

W trudnych przypadkach kierowca może zmienić trasę i podjechać autobusem pod komisariat policji. Wówczas za "podróż" zapłaci uciążliwy pasażer.

Regulamin przewozu osób i bagażu, obowiązujący od 1 sierpnia, dostępny jest także na stronie internetowej MZK w zakładce "taryfa, regulaminy": http://mzkjastrzebie.com/taryfa-regulaminy
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bezpieczeństwo
pasażer
bilet
MZK Jastrzębie-Zdrój