TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Na kłopoty Chełmskich Linii Autobusowych - nowy prezes
DZIENNIK WSCHODNI - Opublikowano: 06.02.2019 16:37:57

Po zmianie władzy wyszły na jaw problemy finansowe chełmskiej spółki komunikacyjnej.

Jak informuje Dziennik Wschodni - zmniejszenie liczby linii o ponad połowę, stworzenie punktu przesiadkowego oraz dofinansowania z gmin. To pomysły nowego prezesa Chełmskich Linii Autobusowych - Mariusza Chudoby - na ratowanie miejskiej spółki.

CLA mają dziś 18 własnych autobusów i tyle samo w najmie długoterminowym. Cały ten tabor obsługuje 15 linii, pokonując dziennie w dni powszednie 4,7 tys. km, a w soboty 2,2 tys. km i w niedziele 1,8 tys. km. Największy problem w tym, że z roku na rok spada sprzedaż biletów.

– Dwie trzecie naszego przychodu to rekompensaty z miasta, a tylko jedna trzecia pochodzi ze sprzedaży biletów – mówi Mariusz Chudoba, od niespełna trzech tygodni prezes CLA. – Ta sprzedaż w ciągu ostatnich lat za sprawą wyludniania się miasta i coraz większej liczby osób korzystających z własnych samochodów zmniejszyła się o 6 proc. W skali roku to około 220 tys. zł.

Prezes Chudoba zamierza zmniejszyć liczbę linii z 15 do siedmiu.

– Obecnie mamy kursy, z których korzysta około 40 pasażerów, ale też i takie, w których ich liczba mieści się w przedziale od 16 do 20. Jednostkowo zdarzało się nawet 90 pasażerów na jeden kurs, ale też bywało, że do autobusu wsiadała jedna osoba.

Pomimo złych wyników finansowych poprzednie władze CLA pozwoliły sobie na dodatkowo obciążający spółkę wzrost zatrudnienia. Tymczasem okazuje się, że ubiegły rok zamknie ona stratą w wysokości ponad 1,9 mln zł. Doszło do tego, że banki odmówiły kredytowania spółki, w związku z czym poważnie zadłużyła się w firmie pożyczkowej, a nawet w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
personalia
CLA Chełm
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.