TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Na przystankach w Poznaniu przybędzie tablic informacji pasażerskich
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 30.01.2020 10:30:46
Na przystankach w Poznaniu przybędzie tablic informacji pasażerskich

40 tablic informujących w czasie rzeczywistym o przyjazdach i odjazdach autobusów i tramwajów przybędzie w tym roku na przystankach autobusowych i tramwajowych w Poznaniu. Obecnie jest ich niespełna 140.

40 tablic informujących w czasie rzeczywistym o przyjazdach i odjazdach autobusów i tramwajów przybędzie w tym roku na przystankach autobusowych i tramwajowych w Poznaniu. Obecnie jest ich niespełna 140.

W środę wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski poinformował na konferencji prasowej, że w ramach poprawy standardu transportu publicznego w mieście, nowe tablice informacji pasażerskiej pojawić się mają m.in. na przystankach w śródmieściu. Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę na dostawę i montaż 20 tablic, planowane jest przeprowadzenie i rozstrzygnięcie postępowania na dostawę i montaż kolejnych 20 tablic.

"Dodatkowo w przestrzeni publicznej, na Dębcu i Ogrodach, pojawią się też specjalne totemy informacyjne. Zamierzamy też wreszcie uporządkować kwestię informacji na jednym z najważniejszych węzłów Poznania, czyli pod Kaponierą. Pasażerowie zyskają tam tablice LED z informacją, za ile minut z danego przystanku odjedzie tramwaj lub autobus" - powiedział.

Totemy informacyjne zostaną zamontowane przy okazji budowy punktów nadzoru ruchu MPK i punktów obsługi klienta ZTM na Dębcu i na Ogrodach. Na konstrukcji znajdzie się fragment mapy miasta, informacje o odległości i kierunku najbliższych ważnych lub atrakcyjnych turystycznie miejsc. Będzie także interaktywny panel z komunikatem on-line o najbliższych odjazdach tramwajów lub autobusów.

Na podziemnych poziomach Kaponiery zainstalowane zostaną tablice LED z aktualną informacją pasażerską o najbliższych odjazdach autobusów i tramwajów z przystanków znajdujących się w obrębie tego węzła komunikacyjnego. Jak wskazano w trakcie konferencji, to rozwiązanie znacznie ułatwi pasażerom podjęcie decyzji, z którego przystanku i której linii chcieliby skorzystać.

Przy okazji prezydent Wiśniewski przyznał, że na razie nie wiadomo, kiedy ostatecznie naprawione zostaną schody ruchome, psujące się od czasu oddania do użytku podziemnych poziomów Kaponiery. Poinformował, że zlecona została kompleksowa ekspertyza, którą wykona Urząd Dozoru Technicznego. Od jej wyników zależeć będą dalsze działania.

"Eksperci mają sprawdzić co jest powodem tego, że mimo podejmowanych kolejnych napraw te schody co jakiś czas znów są unieruchomione. Musi być jakaś głębsza przyczyna" – ocenił wiceprezydent.

Rondo zostało w pełni otwarte dla pojazdów i pieszych w połowie 2016 roku po rozpoczętej w 2011 roku kompleksowej przebudowie. Jak zapowiadano wówczas, 26 par schodów ruchomych będzie ułatwieniem dla poruszających się między poziomami Kaponiery.

Nie będzie też na razie gruntownej modernizacji wprowadzonego w 2014 roku systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej (PEKA). Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu Jan Gosiewski przyznał w środę, że system został opracowany wiele lat temu, ma swoje mankamenty, zaś potrzeby użytkowników się zmieniają.

Jednocześnie wskazał, że PEKA to projekt dofinansowany ze środków unijnych, wiąże się z tym brak możliwości wprowadzania poważniejszych zmian w tzw. okresie trwałości projektu. Czas ten zakończy się na przełomie obecnego i przyszłego roku. Gosiewski nie był w stanie wskazać, kiedy można się spodziewać opracowania i wdrożenia przebudowanego lub nowego systemu.

W Poznaniu od lipca planowany jest wzrost opłat za bilety komunikacji miejskiej. Miasto przekonuje, że podwyżka jest niezbędna, by zachować odpowiedni standard świadczonych usług; władze Poznania wskazują przy tym, że "zmiany nie będą musiały być wprowadzone, jeżeli rząd zwróci samorządowi kwoty poniesione na oświatę i wynikające z mniejszych wpływów z PIT".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
przystanek
informacja pasażerska