TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Niemcy: Kto ma wystawiać mandaty za brak maseczek?
TransInfo.pl - Opublikowano: 01.09.2020 12:00:57
Niemcy: Kto ma wystawiać mandaty za brak maseczek?

Niemcy/ Związkowcy nie chcą, by kary za brak maseczek egzekwowali konduktorzy.

Niemiecki związek zawodowy kolejarzy EVG sprzeciwił się uzgodnionemu przez kanclerz Angelę Merkel i premierów rządów krajowych zamiarowi zlecenia konduktorkom i konduktorom pociągów, by sami egzekwowali kary pieniężne od pasażerów odmawiających założenia maseczek ochronnych.

-"To trick, poprzez który pani kanclerz i premierzy krajowi próbują obciążyć personel konduktorski zadaniami należącymi do państwa" - powiedziała w piątek w programie informacyjnym Morgenmagazin ogólnoniemieckiej telewizji publicznej ZDF szefowa wykonawcza EVG Cosima Ingenschay.

Jak wyjaśniła, personel ten jest już obecnie wystawiony na akty agresji i w wielu przypadkach jego napomnienia, by pasażer założył maseczkę, spotykają się z gniewną reakcją. Z punktu widzenia związku, kontrolę przestrzegania tego nakazu powinna realizować policja, gdyż jej "funkcjonariuszki i funkcjonariusze są w inny sposób nauczeni, jak postępować w takich sytuacjach".

Ingenschay przyznała równocześnie, że obowiązek nakładania maseczek w celu chronienia bezpieczeństwa pasażerów jest zasadniczo słuszny.

Mandat od 50 euro

W trakcie poświęconej dalszym działaniom antykoronawirusowym czwartkowej wideokonferencji kanclerz Merkel i szefowie rządów krajowych uzgodnili wprowadzenie na całym terenie Niemiec grzywny za lekceważenie nakazu noszenia maseczki w kwocie co najmniej 50 euro.

-"Federalny oraz krajowi ministrowie transportu zostaną poproszeni o sprawdzenie, w jaki sposób we wszystkich rodzajach komunikacji regionalnej i dalekobieżnej dałoby się stworzyć warunki dla wprowadzenia pełniącej rolę grzywny dopłaty do biletu" - głosi komunikat z obrad.

Spotkało się to z natychmiastową negatywną reakcją strony związkowej.

-"Dzisiejsza decyzja krajowych premierów stanowi zagrożenie życia i zdrowia tysięcy konduktorek i konduktorów" - powiedział w czwartek wieczorem dziennikowi "Bild" przewodniczący EVG Klaus-Dieter Hommel. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
kontroler
Niemcy