TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Oficjalne otwarcie centrum przesiadkowe w Łomży
TransInfo.pl - Opublikowano: 27.09.2020 11:00:36
Oficjalne otwarcie centrum przesiadkowe w Łomży; fot. UM Łomża

Podlaskie/ W Łomży oddano do użytku centrum przesiadkowe z dworcem autobusowym

W Łomży (Podlaskie) oddano w czwartek do użytku centrum przesiadkowo-komunikacyjne z nowym dworcem autobusowym. Inwestycja kosztowała ok. 14 mln zł, z czego 9 mln zł to środki z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Prace nad inwestycją i przygotowania do niej trwały od kilku lat, zaś roboty budowlane centrum - od 2018 r.

Nowa jakość

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski powiedział podczas otwarcia centrum, że stary dworzec "szpecił" i "odstraszał". Dodał, że władzom miasta zależało, by tę inwestycję - podobnie jak kilka innych, np. modernizację hali targowej czy przebudowę Starego Rynku - zrealizować.

-"Dzisiaj mamy ten rezultat; dworzec PKS, centrum przesiadkowo komunikacyjne to nowa wizytówka naszego miasta" - mówił Chrzanowski, podkreślając, że dworzec odgrywa ważną rolę w każdym ośrodku miejskim.

Całe centrum przesiadkowo-komunikacyjne zajmuje ok. 3 tys. m kw. To nowy dworzec z poczekalnią, kasami biletowymi, dyspozytornią. Są też stanowiska dla autobusów dalekobieżnych, lokalnych, perony z ławkami. Teren dworca jest zadaszony. Powstała też droga wzdłuż hali targowej, która łączy ulice Dworcową i Sikorskiego.

Mariusz Chrzanowski poinformował, że otrzymane 9 mln zł od marszałka województwa to refundacja kosztów poniesionych przez władze miasta. Zaznaczył też, że 4 mln zł na inwestycję pochodziło z wcześniejszej sprzedaży działki prywatnemu inwestorowi. Jego zdaniem oznacza to, że całą inwestycję zrealizowano bez większego uszczerbku dla budżetu miasta.

Czek na ebusy

Władze Łomży odebrały także w czwartek od marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego symboliczny czek na kwotę ok. 29 mln zł środków europejskich na projekt dotyczący elektromobilności w Łomży. Prezydent Chrzanowski wyjaśnił, że chodzi m.in. o zakup 11 autobusów miejskich, które mają być zasilane gazem, dwa autobusy elektryczne, a także 30 miejskich rowerów elektrycznych i 100 rowerów tradycyjnych. Projekt elektromobilności w Łomży ma być realizowany w latach 2021-2022.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zaznaczył, że wszystkie te inwestycje oznaczają rozwój.

-"To jest nic innego jak rozwój gospodarczy Łomży, to jest też ochrona środowiska, bo ten transport będzie niskoemisyjny, ale też poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców Łomży i okolic, jeśli chodzi o korzystanie z transportu publicznego" - mówił. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
węzeł
dworzec
Łomża