TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Oliwa walczy z samochodami [FILM]
UM GDAŃSK Izabela Biała, TL, TransInfo - Opublikowano: 16.06.2017 09:24:15
Designerska szatnia dla rowerzystów w kompleksie Alchemia / fot. Olivia Business Centre

Jak sprawić, by mniej aut parkowało przy biurowcach w Gdańsku-Oliwie? Są sposoby

Ok. 8000 os. przyjeżdża codziennie do pracy w biurowcach kompleksów Olivia Business Centre i Alchemia w Gdańsku-Oliwie. Do dyspozycji mają 3000 miejsc parkingowych, co oznacza, że znakomita większość pracowników powinna korzystać z innych środków transportu. Co robią zarządcy obiektów, by ich do tego skłonić?

Olivia Business Centre na początku maja uruchomiło własną linię autobusową Funbus OBC, która kursuje pn-pt na trasie Ujeścisko - OBC (z parkingu przy ul. Piotrkowskiej). Do dyspozycji pracowników są 2 kursy poranne i 2 popołudniowe. Bilet miesięczny kosztuje 10 zł, w pojeździe można skorzystać z darmowego WiFi. Póki co z tej opcji regularnie korzysta kilkadziesiąt os.

Test na Ujeścisko, konkurs na pasażerów

Zgodnie z wynikami ankiet przeprowadzonych wśród rezydentów Olivii to właśnie Ujeścisko jest dzielnicą, w której mieszka duża liczba pracowników naszych najemców i z której stosunkowo trudno dojechać tu komunikacją miejską. Zaproponowaliśmy im zatem bezpośrednie, wygodne przejazdy naszym autobusem – mówi Rafał Marcyniuk z Olivia Business Centre. - Usługa jest obecnie testowana. Na bieżąco analizować będziemy zainteresowanie autobusem i w miarę potrzeb decydować o kolejnych liniach.

Z początkiem czerwca firma wystartowała z kolejnym projektem - wspólnych dojazdów do pracy samochodem. OBC uruchomiło specjalną platformę internetową pozwalającą pracownikom rezydujących w kompleksie firm na komponowanie wspólnych przejazdów. Pierwszemu miesiącowi carpoolingu towarzyszy promujący akcję konkurs, w którym punktowana jest częstotliwość wspólnych przejazdów i liczba pasażerów (wyliczane na podstawie odpowiednich kuponów, odbieranych po przyjeździe do pracy u hostess akcji). Do wygrania (do wyboru): bezpłatne miejsce parkingowe na miesiąc, 2x mycie samochodu lub kupony wartości 100 zł na posiłki w jednej z 3 restauracji na terenie OBC.

-Podróżowanie jednym pojazdem to nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny sposób na poprawę warunków na drogach. Korzystając z niego zmniejszamy nasze wydatki na paliwo, minimalizujemy niedogodności związane z parkowaniem, wpływamy też na środowisko naturalne - wylicza Marcyniuk. Trudno nie docenić dodatkowego aspektu rozwiązania, czyli integracji podróżujących. Dzięki wspólnym przejazdom, osoby pracujące w tym samym budynku czy kompleksie biurowym lepiej się poznają, nawiązują relacje.

Póki co, pracownicy firm rezydujących w OBC zadeklarowali na carpoolingowej platformie blisko 40 tras.

Parking dla pracownika (raczej) płatny

Wspólne jeżdżenie samochodem pozwala także na dzielenie się kosztami opłat parkingowych. Większość z 5000 pracujących w 5 biurowcach OBC osób płaci za parkowanie - kosztuje to od 3 zł/h (przy czym w zależności od opcji, pierwsze 30 lub 60 min. jest bezpłatne).

W 2 funkcjonujących obecnie budynkach Alchemii pracuje 3000 ludzi na 1000 miejsc parkingowych. Większość wynajmowana jest przez najemców kompleksu, którzy rozdysponowują je wśród swoich pracowników.

Oprócz tego w Alchemii znajdują się parkingi rotacyjne, z przeznaczeniem dla gości najemców lub klientów strefy ogólnodostępnej (m.in. obiektów tutejszego centrum rekreacyjno-sportowego). Jest tu obecnie 100 miejsc. Pierwsze 2h postoju są bezpłatne, a każda kolejna kosztuje 3 zł.

Wielką zaletą tego centrum biurowego jest bardzo bliskie położenie przy stacji SKM Przymorze Uniwersytet. To właśnie Torus - deweloper Alchemii poniósł koszty budowy dodatkowego przejścia podziemnego prowadzącego z peronu wprost na teren inwestycji (2,8 mln zł) i wybudował dwa nowe przystanki autobusowe na al. Grunwaldzkiej znajdujące się na wysokości Alchemii (obsługiwane przez linie 122, 199 i 315).

Rower: szatnia, prysznic, parking

Zarówno Olivia Business Centre, jak i Alchemia zainwestowały duże pieniądze w infrastrukturę dla rowerzystów. W budynkach znajdują się szatnie i sanitariaty z prysznicami, miejsca postojowe usytuowano zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. OBC podaje następujące liczby: 700 szafek w przebieralniach, 500 miejsc parkingowych, 5 szatni i kilka samoobsługowych rowerowych stacji naprawczych.

Alchemia przymierza się właśnie do zorganizowania akcji popularyzującej rower wśród tutejszych pracowników.

Okres letni sprzyjać będzie realizacji cyklu wydarzeń, których podstawowym celem są edukacja, informowanie o licznych rozwiązaniach w kompleksie dedykowanych rowerzystom oraz popularyzacja dojazdów do pracy właśnie rowerami - mówi Monika Brzozowska z Torusa. Wyprodukujemy w tym celu specjalne mapki, plakaty i gadżety, ponadto na terenie Alchemii organizowany będzie cykliczny, bezpłatny serwis rowerowy.

ERGO Hestia żywi rowerzystów

Firma ubezpieczeniowa ERGO Hestia, która ma swoją siedzibę w 3 biurowcach zlokalizowanych na granicy Gdańska i Sopotu, swoim cyklistom oferuje bezpłatne obiady. Podstawą do otrzymania takiego posiłku jest okazanie karty rowerzysty ERGO Hestii z aktualną pieczątką. W 2016 r. w miesiącach letnich z oferty korzystało ponad 200 os. dziennie, w zimie średnia spadła od 50 os. każdego dnia.

Miejsca postojowe dla rowerów zlokalizowane są w garażach podziemnych, a rowerzyści oczywiście mają do dyspozycji także szatnie z odpowiednim wyposażeniem, łącznie z suszarkami do włosów.

Jak informuje Arkadiusz Bruliński, rzecznik prasowy STU ERGO Hestia: Przy zakupie roweru pracownicy firmy skorzystać mogą także z 25% zniżki w jednej z wiodących polskich firm produkujących jednoślady.

Firma chwali się także carpoolingiem wprowadzonym już kilka lat temu.

Zobacz jak Gerard Bisewski, dyr. biura Hestii, zamienił służbowy samochód na służbowy rower i co z tego wynikło:WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
transport rowerowy
przystanek
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.