TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Oliwa walczy z samochodami [FILM]
UM GDAŃSK Izabela Biała, TL, TransInfo - Opublikowano: 16.06.2017 09:24:15
Designerska szatnia dla rowerzystów w kompleksie Alchemia / fot. Olivia Business Centre

Ok. 8000 os. przyjeżdża codziennie do pracy w biurowcach kompleksów Olivia Business Centre i Alchemia w Gdańsku-Oliwie. Do dyspozycji mają 3000 miejsc parkingowych, co oznacza, że znakomita większość pracowników powinna korzystać z innych środków transportu. Co robią zarządcy obiektów, by ich do tego skłonić?

Olivia Business Centre na początku maja uruchomiło własną linię autobusową Funbus OBC, która kursuje pn-pt na trasie Ujeścisko - OBC (z parkingu przy ul. Piotrkowskiej). Do dyspozycji pracowników są 2 kursy poranne i 2 popołudniowe. Bilet miesięczny kosztuje 10 zł, w pojeździe można skorzystać z darmowego WiFi. Póki co z tej opcji regularnie korzysta kilkadziesiąt os.

Test na Ujeścisko, konkurs na pasażerów

Zgodnie z wynikami ankiet przeprowadzonych wśród rezydentów Olivii to właśnie Ujeścisko jest dzielnicą, w której mieszka duża liczba pracowników naszych najemców i z której stosunkowo trudno dojechać tu komunikacją miejską. Zaproponowaliśmy im zatem bezpośrednie, wygodne przejazdy naszym autobusem – mówi Rafał Marcyniuk z Olivia Business Centre. - Usługa jest obecnie testowana. Na bieżąco analizować będziemy zainteresowanie autobusem i w miarę potrzeb decydować o kolejnych liniach.

Z początkiem czerwca firma wystartowała z kolejnym projektem - wspólnych dojazdów do pracy samochodem. OBC uruchomiło specjalną platformę internetową pozwalającą pracownikom rezydujących w kompleksie firm na komponowanie wspólnych przejazdów. Pierwszemu miesiącowi carpoolingu towarzyszy promujący akcję konkurs, w którym punktowana jest częstotliwość wspólnych przejazdów i liczba pasażerów (wyliczane na podstawie odpowiednich kuponów, odbieranych po przyjeździe do pracy u hostess akcji). Do wygrania (do wyboru): bezpłatne miejsce parkingowe na miesiąc, 2x mycie samochodu lub kupony wartości 100 zł na posiłki w jednej z 3 restauracji na terenie OBC.

-Podróżowanie jednym pojazdem to nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny sposób na poprawę warunków na drogach. Korzystając z niego zmniejszamy nasze wydatki na paliwo, minimalizujemy niedogodności związane z parkowaniem, wpływamy też na środowisko naturalne - wylicza Marcyniuk. Trudno nie docenić dodatkowego aspektu rozwiązania, czyli integracji podróżujących. Dzięki wspólnym przejazdom, osoby pracujące w tym samym budynku czy kompleksie biurowym lepiej się poznają, nawiązują relacje.

Póki co, pracownicy firm rezydujących w OBC zadeklarowali na carpoolingowej platformie blisko 40 tras.

Parking dla pracownika (raczej) płatny

Wspólne jeżdżenie samochodem pozwala także na dzielenie się kosztami opłat parkingowych. Większość z 5000 pracujących w 5 biurowcach OBC osób płaci za parkowanie - kosztuje to od 3 zł/h (przy czym w zależności od opcji, pierwsze 30 lub 60 min. jest bezpłatne).

W 2 funkcjonujących obecnie budynkach Alchemii pracuje 3000 ludzi na 1000 miejsc parkingowych. Większość wynajmowana jest przez najemców kompleksu, którzy rozdysponowują je wśród swoich pracowników.

Oprócz tego w Alchemii znajdują się parkingi rotacyjne, z przeznaczeniem dla gości najemców lub klientów strefy ogólnodostępnej (m.in. obiektów tutejszego centrum rekreacyjno-sportowego). Jest tu obecnie 100 miejsc. Pierwsze 2h postoju są bezpłatne, a każda kolejna kosztuje 3 zł.

Wielką zaletą tego centrum biurowego jest bardzo bliskie położenie przy stacji SKM Przymorze Uniwersytet. To właśnie Torus - deweloper Alchemii poniósł koszty budowy dodatkowego przejścia podziemnego prowadzącego z peronu wprost na teren inwestycji (2,8 mln zł) i wybudował dwa nowe przystanki autobusowe na al. Grunwaldzkiej znajdujące się na wysokości Alchemii (obsługiwane przez linie 122, 199 i 315).

Rower: szatnia, prysznic, parking

Zarówno Olivia Business Centre, jak i Alchemia zainwestowały duże pieniądze w infrastrukturę dla rowerzystów. W budynkach znajdują się szatnie i sanitariaty z prysznicami, miejsca postojowe usytuowano zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. OBC podaje następujące liczby: 700 szafek w przebieralniach, 500 miejsc parkingowych, 5 szatni i kilka samoobsługowych rowerowych stacji naprawczych.

Alchemia przymierza się właśnie do zorganizowania akcji popularyzującej rower wśród tutejszych pracowników.

Okres letni sprzyjać będzie realizacji cyklu wydarzeń, których podstawowym celem są edukacja, informowanie o licznych rozwiązaniach w kompleksie dedykowanych rowerzystom oraz popularyzacja dojazdów do pracy właśnie rowerami - mówi Monika Brzozowska z Torusa. Wyprodukujemy w tym celu specjalne mapki, plakaty i gadżety, ponadto na terenie Alchemii organizowany będzie cykliczny, bezpłatny serwis rowerowy.

ERGO Hestia żywi rowerzystów

Firma ubezpieczeniowa ERGO Hestia, która ma swoją siedzibę w 3 biurowcach zlokalizowanych na granicy Gdańska i Sopotu, swoim cyklistom oferuje bezpłatne obiady. Podstawą do otrzymania takiego posiłku jest okazanie karty rowerzysty ERGO Hestii z aktualną pieczątką. W 2016 r. w miesiącach letnich z oferty korzystało ponad 200 os. dziennie, w zimie średnia spadła od 50 os. każdego dnia.

Miejsca postojowe dla rowerów zlokalizowane są w garażach podziemnych, a rowerzyści oczywiście mają do dyspozycji także szatnie z odpowiednim wyposażeniem, łącznie z suszarkami do włosów.

Jak informuje Arkadiusz Bruliński, rzecznik prasowy STU ERGO Hestia: Przy zakupie roweru pracownicy firmy skorzystać mogą także z 25% zniżki w jednej z wiodących polskich firm produkujących jednoślady.

Firma chwali się także carpoolingiem wprowadzonym już kilka lat temu.

Zobacz jak Gerard Bisewski, dyr. biura Hestii, zamienił służbowy samochód na służbowy rower i co z tego wynikło:WIĘCEJ
Sprawdź też:
Gdańsk
transport rowerowy
przystanek

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.