TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Oświęcimski P&R od czerwca. Trzy miesiące za darmo
- Opublikowano: 18.05.2020 16:30:27
Oświęcimski P&R od czerwca. Trzy miesiące za darmo; fot. UM Oświęcim

Powstał pierwszy parking P&R w Oświęcimiu.

Parking wielopoziomowy P&R, na którym będzie można zostawić samochód i przesiąść się na komunikację publiczną zostanie otwarty w czerwcu.

To pierwszy taki obiekt w Oświęcimiu.

Pasażerska rewolucja

W połączeniu z nowym dworcem zupełnie zmienił wygląd ulicy Powstańców Śląskich i zaniedbanych terenów pokolejowych po dawnym hotelu Glob. Inwestycja została zrealizowana przez samorząd miejski.

-"Wprowadzamy w naszym mieście wiele nowoczesnych rozwiązań, które zmieniają wygląd miasta i ułatwiają nam codzienne życie. Park and Ride jest takim przykładem. To jeden z ciekawszych obiektów tego typu w Małopolsce, zarówno pod względem architektonicznym jak i funkcjonalnym – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Park nad Ride będzie pełnić funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic czy Czechowic – Dziedzic, ułatwiającego mieszkańcom Oświęcimia oraz okolicznych miejscowości korzystanie z transportu kolejowego.

-"Dzisiaj największym problemem dla podróżujących kolejami jest zbyt długi czas przejazdu na trasie do Krakowa czy Katowic i dobrze się stało, że PKP rozpoczęło prace modernizacyjne linii kolejowych – uważa prezydent. – Kolej za kilka lat powinna stać się podstawowym środkiem transportu, a parking będzie odpowiednim miejscem, aby zostawić swój samochód i udać się w dalszą drogę do pracy czy na uczelnię pociągiem. Tak jak jest to przyjęte w rozwiniętych krajach – dodaje.

3 miesiące za darmo!

Z Park and Ride przez pierwsze trzy miesiące będzie mógł skorzystać każdy, pobierając bezpłatny bilet testowy. Użytkownicy będą mogli zobaczyć jak wygląda i zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania.

Po tym okresie dostępny będzie dla osób posiadających bilety komunikacji publicznej.

Zarządcą parkingu jest Zarząd Budynków Mieszkalnych.

W 4 kondygnacyjnym budynku są miejsca postojowe dla 300 samochodów, rowerów, skuterów i motocykli. W obiekcie przygotowano także toalety. Są też biletomaty Małopolskich Kolei sfinansowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. W planach jest rozszerzenie usług o innych przewoźników. Obiekt jest monitorowany.

Inwestycja ruszyła w 2018 roku. Obok budowy wielopoziomowego parkingu wiązała się z wyburzeniem zniszczonego i zaniedbanego hotelu Glob oraz częściową przebudową ulicy Powstańców Śląskich. Wartość prac wynosi ponad 20,6 mln zł, z czego 14,3 mln zł to dofinansowanie, które miasto pozyskało ze środków unijnych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
parking
Oświęcim