TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Parkuj i Jedź na Piątkowie (czyli w Poznaniu)
UM POZNAŃ Ryszard Bączkowski, TL, TransInfo - Opublikowano: 14.06.2017 09:01:03
Parkuj i Jedź na Piątkowie

13 czerwca rozpoczną się prace przy budowie pierwszego parkingu typu Park&Ride w Poznaniu. Kierowcy będą mogli skorzystać z parkingu przy ul. Szymanowskiego pod koniec 2017 roku

13 czerwca rozpoczną się prace przy budowie pierwszego parkingu P+R w Poznaniu. Kierowcy będą mogli skorzystać z parkingu przy ul. Szymanowskiego pod koniec roku.

Celem inwestycji jest zwiększenie udziału transportu publicznego w przewozach. Parking Park&Ride Szymanowskiego zaprojektowany został z myślą o kierowcach podróżujących na co dzień samochodami osobowymi oraz rowerami, którzy po zostawieniu pojazdu na parkingu, zamierzają korzystać z komunikacji miejskiej. Budowa parkingu powinna zachęcić ich do wybrania tramwaju, żeby dojechać do centrum - wyjaśnia Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Parkingu typu Park&Ride, po polsku "Parkuj i Jedź", powstają na obrzeżach aglomeracji i przy węzłach komunikacyjnych. Kierowcy mają zostawić tam swoje pojazdy i przesiąść do komunikacji zbiorowej, by dojechać do centrum. Przy podobnych inwestycjach w innych miastach i zagranicą na podstawie karty parkingowej można podróżować bezpłatnie transportem publicznym przez określony czas.

Parking zlokalizowany będzie przy skrzyżowaniu ulic Szymanowskiego i Smoleńskiej.  Inwestycja stanowi uzupełnienie węzła komunikacyjnego "Os. Sobieskiego", w ramach którego funkcjonuje pętla poznańskiego szybkiego tramwaju i autobusów miejskich.

Na placu parkingowym będzie 130 miejsc postojowych, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych. W obrębie parkingu znajdą się zadaszone miejsca dla rowerów wraz z zestawem naprawczym oraz teren pod montaż stacji rowerów miejskich w przyszłości. Parking będzie posiadał nawierzchnię z kostki betonowej, kanalizację deszczową, automatyczną toaletę, oświetlenie i monitoring, a jego obsługa będzie w pełni zautomatyzowana i nadzorowana przez Centrum Zdalnego Zarządzania Parkingami. W najbliższej okolicy i na drogach dojazdowych na terenie Poznania zostaną ustawione odpowiednie tablice informacyjne o lokalizacji parkingu oraz liczbie wolnych miejsc.

Inwestycja na Piątkowie nie jest jedyną tego typu, którą przeprowadzą władze Poznania. W dalszej kolejności mają powstać parkingi P&R PKP Karolin,  P&R PKP Strzeszyn, P&R PKP Podolany, P&R Św. Michała i P&R rondo Starołęka. Parkuj & Jedź planowane są też na pętli autobusowo-tramwajowej na Górczynie oraz na pętli Miłostowo. Łącznie, dzięki wszystkim zaplanowanym inwestycjom, powstanie blisko 1100 nowych miejsc parkingowych, bardzo dobrze skomunikowanych z centrum, które przyczynią się do obniżenia natężenia ruchu w mieście.

Miasto Poznań prowadzi system Park&Ride w formule "Projektuj i Buduj", co oznacza, że roboty budowlane będą wykonywane na podstawie dokumentacji projektowej opracowanej przez wykonawcę, którym jest firma Skanska S.A. Środki przeznaczone na budowę inwestycji pochodzą z budżetu miasta, a także z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość przyznanej miastu dotacji opiewa na kwotę 3 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Poznań
parking
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.