TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwszy kraj na świecie z bezpłatną komunikacją: Luksemburg! [FILM]
PAP - Opublikowano: 03.03.2020 17:30:28
Pierwszy kraj na świecie z bezpłatną komunikacją? Luksemburg! [FILM]; fot. MMTP Luxembourg

Luksemburg pierwszym krajem na świecie z darmową komunikacją publiczną.

Luksemburg pierwszym krajem na świecie z darmową komunikacją publiczną.

Od marca 2020 r. liczący 600 tys. mieszkańców Luksemburg stał się pierwszym krajem na świecie, w którym komunikacja publiczna - autobusy, pociągi (poza wagonami I klasy) i tramwaje - jest darmowa.

Bezpłatny transport publiczny będzie kończył się na granicy, co oznacza, że wyjeżdżając luksemburskimi kolejami do innego kraju, trzeba będzie zapłacić za podróż. Osoby dojeżdżające do pracy z krajów sąsiednich skorzystają natomiast ze zniżek.

O tej decyzji mówi film przygotowany przez tamtejsze Ministerstwo Transportu:


Powód? Korki!

Władze zdecydowały się na ten krok m.in. z uwagi na to, że ten niewielki kraj Beneluksu trapią ogromne korki. Belgów czy Francuzów Luksemburg przyciąga na zakupy niższymi cenami paliwa, alkoholu i wyborów tytoniowych. Z uwagi na wysokie ceny mieszkań część pracujących w Luksemburgu mieszka za granicą i codziennie dojeżdża do pracy.

Najczęściej używaną formą transportu w kraju są prywatne samochody. Jak wynika z badania TNS z 2018 roku 47 proc. podróży służbowych i 71 proc. w celach wypoczynkowych odbywało się autem. Autobusy są wykorzystywane tylko przez 32 proc. podróżnych w drodze do pracy, a pociągi - 19 proc. (PAP)

Zobaczcie film o komunikacji miejskiej w tym kraju:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
BKM
Luksemburg