TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwszy tydzień bezpłatnych przejazdów dla uczniów w Gdańsku
- Opublikowano: 10.07.2018 14:47:19
Pierwszy tydzień bezpłatnych przejazdów dla uczniów w Gdańsku (foto: gdansk.pl)

Od 1 lipca 2018 roku obowiązują w Gdańsku bezpłatne bilety dla uczniów na przejazdy autobusami i tramwajami.

Od 1 lipca 2018 roku obowiązują w Gdańsku bezpłatne bilety dla uczniów na przejazdy autobusami i tramwajami.

Dziennie kontrolerzy Renomy dostają do kontroli około dziesięciu Kart Mieszkańca z uruchomionym Pakietem Komunikacyjnym – mówił Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Wielu uczniów nadal jeździ z płatnym biletem i legitymacją – dodał.

Bezpłatna komunikacja dotyczy dzieci w wieku 4-7 lat i dzieci i młodzieży uczącej się - do ukończenia szkoły średniej (do 24 lat). Obecnie w Gdańsku jest prawie 64 tys. uczniów, którzy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Na dziś uprawnionych do bezpłatnych przejazdów - czyli mających aktywną Gdańską Kartę Mieszkańca - jest ponad 28 tys. osób.

Te pierwsze dni komunikacji na nowych zasadach przebiegają spokojnie – mówił Zygmunt Gołąb rzecznik ZTM. Kontrolerzy nie wystawili żadnego mandatu, nie było takiej konieczności. Każdego dnia dostają do sprawdzenia około dziesięć aktywnych Kart Mieszkańca, inni uczniowie nadal do kontroli pokazują bilet i legitymację. Może czekają na wyrobienie karty. Pewnie też sytuacja zmieni się we wrześniu, kiedy zacznie się rok szkolny i uczniowie będą regularnie korzystać z komunikacji miejskiej - dodał.

Gdańszczanie wydają się dobrze poinformowani o bezpłatnych przejazdach dla uczniów. Podczas akcji promującej nowe zasady w ubiegły weekend, kiedy podczas darmowego przejazdu zabytkowym tramwajem pracownicy Informacji Turystycznej tłumaczyli zasady bezpłatnych przejazdów, większość pasażerów znała temat.

Większość osób wiedziała też, że te bezpłatne przejazdy nie będą polegać na tym, że uczeń wsiądzie do tramwaju i pojedzie za darmo - powiedziała Małgorzata Grabicka z Informacji Turystycznej w Gdańsku, która tłumaczyła pasażerom warunki bezpłatnych przejazdów. Najwięcej pytań dotyczyło sposobu dołączenia pakietu do Karty Mieszkańca. Rodzice myślą, że jeśli założyli np. w grudniu kartę, to wystarczy teraz przekazać ją dziecku i to wystarczy. Tak nie jest, kartę uczeń musi mieć własną, nie mamy czy taty, choć to rodzice ją zakładają – dodała.

Brak własnej aktywnej Karty Mieszkańca, jazda tylko z legitymacją szkolną, bez karty, mogą być powodem otrzymania mandatu, bo bez tych dokumentów, uczniowie nie są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów.

Warunki jakie należy spełnić, aby bezpłatnie korzystać z bezpłatnej komunikacji :

Być uczniem – podstawówki, gimnazjum lub liceum (do 24 lat, dotyczy osób niepełnosprawnych)

Posiadać ważną legitymację szkolną,

Posiadać zweryfikowaną Gdańską Kartę Mieszkańca (w praktyce oznacza to, że Rodzic lub Opiekun Prawny musi być zweryfikowanym użytkownikiem Karty).

Wnioski o Kartę Mieszkańca można wypełnić on-line na stronie internetowej lub w Autoryzowanych Punktach Sprzedaży.

Wielu mieszkańców pyta też o granicę wieku bezpłatnych przejazdów, skąd wzięły się te 24 lata u ucznia. Ta granica dotyczy uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, a którzy swoją edukację w szkole ponadgimnazjalnej mogą zakończyć właśnie w tym wieku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
BKM
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.