TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Po ograniczeniach GZM wzmacnia transport. Od 26 marca
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 26.03.2020 10:30:33
GZM wzmacnia transport. Od 26 marca ; fot. ZTM

W związku z rządowymi ograniczeniami dt. pojemności pojazdów, ZTM przywraca część kursów.

Po pierwszym dniu obowiązywania ograniczeń związanych m.in. z dopuszczalną liczbą pasażerów w środkach komunikacji miejskiej, jej organizator na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) – przywróci od czwartku, 26 marca część kursów.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. m.in. środki publicznego transportu zbiorowego mogą przewozić w jednym czasie nie więcej osób, niż wynosi połowa dostępnych w nich miejsc siedzących.

Czwartkowe zmiany

Jak poinformował w środę wieczorem w swoich mediach społecznościowych ZTM, dla ułatwienia podróży w szczytach komunikacyjnych zdecydował on od czwartku o:

  • wznowieniu kursowania linii tramwajowej nr 11,

  • nowym rozkładzie dla linii tramwajowej nr 14,

  • a także wykonywaniu na obu tych liniach dodatkowych kursów.

  • Ponadto od czwartku do obsługi m.in. linii tramwajowych nr 17 i 19 zostanie skierowany tabor o większej pojemności, a od piątku wznowione zostanie kursowanie autobusowej linii nr 830 w dni robocze.

Współpraca z pasażerami

"Dziękujemy za wszystkie uwagi, które nam przesłaliście. Ale przed nami jeszcze co najmniej 17 dni (ograniczeń - PAP). Dlatego podtrzymujemy naszą ogromną prośbę: stosujmy się bezwzględnie do liczby pasażerów, którzy mogą jednocześnie przebywać w pojeździe. Kartki z tą informacją znajdują się na każdych drzwiach" - przypomniał ZTM.

"Jeśli widzimy, że na pokładzie jest już komplet pasażerów, wykażmy się pełnym zrozumieniem i odpowiedzialnością - nie wsiadajmy do tego pojazdu. Wiemy, też, że się spieszycie, musicie dojechać na czas. Robimy wszystko, aby wam to umożliwić. Nerwy, kłótnie, przepychanki słowne w niczym nam nie pomogą" - ocenił organizator komunikacji publicznej w Metropolii.

"To dla nas wszystkich trudne decyzje i trudne rozwiązania, bo naszym celem jest zapewnienia, abyście mogli bezpiecznie dojechać do pracy i wrócić do domu. Wykażmy się empatią dla współpasażerów, szukajmy rozwiązań, stosujemy się do wszystkich dyspozycji kierowców i motorniczych. Tylko dzięki naszej współpracy i solidarności przetrwamy ten trudny czas" - zaapelował ZTM.

Bez ograniczeń

Już we wtorek wieczorem organizator informował, że w związku z nowymi obostrzeniami skierował od środy na trasy większe pojazdy i zrezygnował z części planowanych wcześniej ograniczeń.

Ponadto Zarząd zlecił operatorom zawieszenie przy każdych drzwiach pojazdów informacji, ile osób jednocześnie może w nich przebywać oraz zapewnienie obsługi linii, z których najczęściej korzystają pasażerowie, przez 18-metrowe pojazdy przegubowe. Wykorzystanie miejsc ma być weryfikowane, a na tej podstawie oferta na obciążonych liniach ma być zwiększana.

Zgodnie z ogólną zasadą w tramwajach ZTM w dni robocze obowiązuje rozkład sobotni, a w weekendy - niedzielny. Autobusy ZTM w dni robocze kursują, jak w dni robocze nieszkolne. Ogółem ma to ograniczać liczbę kursów o 6 proc., podczas gdy liczba pasażerów spadła w ostatnich tygodniach o kilkadziesiąt procent.

W środę samorząd Sosnowca przekazał informację m.in., że kierowcy kursujących na zlecenie ZTM pojazdów mogą prosić o ich opuszczanie, jeżeli liczba pasażerów będzie zbyt duża. W skrajnych przypadkach będą prosili o interwencję straży miejskiej lub policji. Cytowani kierowcy sygnalizowali, że w pasażerowie w środę rano raczej nie stosowali się do nowych zasad.

ZTM apeluje też, by w związku z dynamicznymi zmianami pasażerowie sprawdzali rozkład jazdy na stronie rj.metropoliaztm.pl. W wyniku wdrażania wielu korekt nie jest bowiem możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na wszystkich przystankach. Bieżąca informacja jest też dostępna na bezpłatnej infolinii ZTM lub poprzez aplikacje mobilne.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
rozkład
ZTM