TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Podwyżka białostockich biletów uchwalona
TransInfo.pl - Opublikowano: 09.12.2019 13:30:51
Podwyżka białostockich biletów uchwalona

9 grudnia radni uchwalili budżet Białegostoku na 2020 r. przewidujący m.in. podwyżki cen biletów w autobusach miejskiej komunikacji.

9 grudnia radni uchwalili budżet Białegostoku na 2020 r. przewidujący m.in. podwyżki cen biletów w autobusach miejskiej komunikacji.

Przyjęty budżet zakłada ponad 3-proc. nominalny wzrost (w relacji do budżetu 2019 roku) dochodów, do ponad 2,19 mld zł, i o 2 proc. większe wydatki przekraczające 2,36 mld zł. Planowany deficyt to 172 mln zł i ma być o ponad 10 proc. mniejszy niż w 2019 r. Wskaźnik zadłużenia miasta zwiększy się o 3,4 proc., z 46,8 proc. do 50,2 proc., co oznacza spełnienie wymogów ustawowych.

Jeszcze podczas prezentacji projektu prezydent miasta Tadeusz Truskolaski mówił, że wzrost dochodów jest znacznie mniejszy niż mógłby być. Wskazywał na ustawowe zmiany w podatku PIT, wymieniał zwolnienie z tego podatku osób w wieku do 26 lat i obniżkę progu podatkowego z 18 do 17 proc. Mówił o dużym niedoszacowaniu kosztów oświaty i niedostatecznym jej finansowaniu z subwencji oświatowej i braku bilansu utrzymania komunikacji miejskiej.

-"Miarą wielkości jest odpowiedzialność i od tej odpowiedzialności nie uciekniemy, i ją przyjmujemy, podejmując decyzje trudne, niepopulistyczne. Możemy dyskutować na co przeznaczać pieniądze, jeżeli je mamy. W chwili obecnej tych pieniędzy naprawdę jest niewiele, poszczególne pozycje budżetu ledwo się domykają" - mówił szef komisji budżetu i finansów Marcin Moskwa (KO), odnosząc się też do planowanych przez miasto podwyżek opłat i podatków - chodzi m.in. o podwyżkę cen biletów komunikacji czy opłat za wywóz odpadów.

-"Budżet trudny, ale jest (...). Czekają nas ciężkie czasy, ale będziemy ten budżet tak realizować, żeby nasi mieszkańcy jak najmniej odczuli niedogodności z uwagi na te ograniczenia, które występują" - mówił po tym głosowaniu prezydent Truskolaski

Podwyżka biletów BKM

4 zł (o złotówkę mniej w wersji elektronicznej) ma kosztować po podwyżce najpopularniejszy bilet normalny na komunikację miejską w Białymstoku. Od 2012 roku normalny bilet w pierwszej strefie miejskiej Białegostoku kosztuje 2,8 zł.

To oznacza, że podstawowy bilet będzie droższy o 1,2 zł (w wersji elektronicznej o 20 gr) od obecnego; z puli biletów wieloprzejazdowych znikną też najtańsze, ważne przez 20 minut i 40 minut od skasowania (cena odpowiednio 2 zł i 2,8 zł).

W ich miejsce miałby pojawić się bilet 30-minutowy w cenie 3,6 zł (normalny).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budżet
bilet
Białystok