TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poznań będzie miał Skwer Trzech Tramwajarek
- Opublikowano: 22.11.2018 16:41:02
Poznań będzie miał Skwer Trzech Tramwajarek (foto: MPK)

W piątek, 23 listopada br., o godz. 13.00 odbędzie się uroczystość nadania imienia skwerowi u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej Trzech Tramwajarek.

W piątek, 23 listopada br., o godz. 13.00 odbędzie się uroczystość nadania imienia skwerowi u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej Trzech Tramwajarek.

28 czerwca 1956r., gdy wskutek robotniczych wezwań do poparcia strajku stanęły tramwaje, trzy konduktorki: Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska przyłączyły się do protestujących robotników. Na czele marszu, śpiewając hymn narodowy i niosąc biało-czerwony sztandar, przyszły przed gmach Wojewódzkiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa przy ul. Jana Kochanowskiego. Przypłaciły to cierpieniami fizycznymi i psychicznymi.

- Wspólnie z Fundacją Kochania Poznania postanowiliśmy uhonorować te dzielne uczestniczki i tragiczne ofiary poznańskiego wolnościowego zrywu – informuje MPK Poznań. Spółka podaje, że w uroczystości wezmą udział potomkowie Stanisławy Sobańskiej. Zaznacza, że pomimo starań do tej pory nie udało się skontaktować z rodzinami dwóch pozostałych tramwajarek.

Uchwałę o tym, by Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska stały się patronkami skweru, przyjęli jednogłośnie radni Miasta Poznania.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.