TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poznań obiecuje płynniejszą jazdę i apeluje: Trzymajcie się!
TransInfo.pl - Opublikowano: 25.02.2020 09:30:31
Poznań obiecuje płynniejszą jazdę i apeluje: Trzymajcie się!

Po serii upadków z ubiegłego tygodnia, poznański przewoźnik zapowiedział, że przypomni prowadzącym pojazdy o zasadzie płynnego ruszania i hamowania, ale też zaapelował do pasażerów o trzymanie się podczas jazdy.

Po serii upadków z ubiegłego tygodnia, poznański przewoźnik zapowiedział, że przypomni prowadzącym pojazdy o zasadzie płynnego ruszania i hamowania, ale też zaapelował do pasażerów o trzymanie się podczas jazdy.

Ruszyła też kampania "Trzymaj się!": "3maj się! Tramwaj lub autobus może w każdej chwili gwałtownie zahamować. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych - korzystaj z uchwytów i poręczy" – informuje MPK.

Historia z 164

W autobusie linii 164, kobieta, która się przewróciła, została zabrana przez pogotowie ratunkowe do szpitala. Tego samego dnia do lecznicy trafiła również inna kobieta, która upadła w tramwaju linii 5. Podobne sytuacje odnotowano w "jedynce" oraz "szesnastce". Wszystkie zdarzenia miały miejsce w ciągu tylko jednego tygodnia. Dlatego apelujemy do pasażerów, aby podczas jady zawsze trzymali się przeznaczonych do tego uchwytów bądź poręczy.

Bezpieczeństwo pasażerów jest dla MPK Poznań kwestią priorytetową. Kierowcy i motorniczowie podczas szkoleń są wyczulani, aby płynnie ruszali z przystanków i równie płynnie się zatrzymywali. Każdego dnia, wyjeżdżając na ulice, starają się przewidzieć zachowania innych uczestników ruchu drogowego, ale… wszystkiego przewidzieć się nie da. Bywa, że chcąc uniknąć zderzenia, muszą gwałtownie hamować. W takich sytuacjach trzymanie się poręczy zapewnia pasażerom więcej bezpieczeństwa.

Trzymaj się!

Tymczasem kierowcy i motorniczowie zwracają uwagę, że zdarza się, iż pasażerowie wsiadając do autobusu mają obie ręce zajęte – trzymają w nich torby z zakupami, telefon itd. Czasami podczas jazdy nie trzymają się poręczy, a jedynie opierają się plecami o szybę czy ścianę pojazdu. W takich sytuacjach nie trzeba gwałtownego hamowania, aby się przewrócić – wystarczy manewr skręcania albo minimalne szarpnięcie żeby stracić równowagę. Efekt? W najlepszym przypadku rozbity telefon lub rozsypane zakupy. Konsekwencje jednak mogą być znacznie bardziej poważne. Trzymanie się uchwytów lub poręczy może uchronić przed bolesnymi urazami.

MPK przypomina również, że zgodnie z Regulaminem Przewozów pasażerom nie wolno przebywać w pojeździe na łyżworolkach, wrotkach lub podobnych urządzeniach. Pasażer powinien prawidłowo zabezpieczyć i nadzorować przewożone przez siebie rzeczy i ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe na skutek ich przewożenia. Operator nie ponosi odpowiedzialności za szkody spowodowane m.in. jazdą bez trzymania się przeznaczonych do tego uchwytów lub poręczy.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
pasażer
bezpieczeństwo
Poznań