TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poznań testuje System Informacji Pasażerskiej NFC [FILM]
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 12.03.2019 09:30:35
Poznań testuje technologię NFC.

Poznański pilotaż nowego systemu powiadamiania pasażerów komunikacji miejskiej.

Dzięki specjalnym naklejkom umieszczanym na przystankach, pasażerowie komunikacji miejskiej w Poznaniu mogą szybko sprawdzić smartfonem, kiedy nadjedzie ich autobus czy tramwaj. W mieście rusza pilotaż nowego rozwiązania.

Rozwiązanie wykorzystuje technologię NFC (Near Field Communication, co oznacza komunikację bliskiego zasięgu). Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu poinformował, że na stu przystankach komunikacji miejskiej zawieszane są specjalne naklejki z tagami NFC.

Telefon z informacją

Wystarczy posiadać smartfona z modułem NFC oraz z aktywnym dostępem do Internetu, zbliżyć urządzenie do naklejki z tagiem, aby zobaczyć, za ile minut przyjadą pojazdy linii obsługujących dany przystanek. Do pozyskania informacji nie jest konieczne instalowanie żadnych dodatkowych aplikacji.

Jeśli pilotaż przejdzie pomyślnie, nowe rozwiązanie będzie kolejnym sposobem na szybki dostęp do informacji pasażerskiej w stolicy Wielkopolski.

Obecnie na stronie internetowej www.peka.poznan.pl działa Wirtualny Monitor, dzięki któremu każdy może sprawdzić za ile minut pojazd konkretnej linii przyjedzie na wskazany przystanek. Na przystankach w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej zainstalowano dotąd ponad 120 tablic informacji pasażerskiej, podających czas do przyjazdu najbliższych tramwajów i autobusów.

Pilotaż tam gdzie nie ma tablic

"Pilotażowe rozwiązanie oparte o NFC jest rozwiązaniem prostym do obsługi, bezpiecznym, a jednocześnie stanowi promil kosztu nowej tablicy informacji pasażerskiej. Chcemy sprawdzić, czy nasi pasażerowie będą chętnie korzystać z tego rozwiązania, dlatego wprowadzamy je pilotażowo. Jeśli uzyska pozytywne opinie rozważymy, czy zastosować je także na innych przystankach" – powiedział zastępca dyrektora ZTM ds. technicznych Daniel Wawrzyniak.

Test będzie przeprowadzany na przystankach wyposażonych w wiaty z gablotami na obszarze Naramowic, Winograd oraz w centrum miasta na przystankach tramwajowych na odcinkach, gdzie obecnie nie ma tablic informacji pasażerskiej. To m.in. rejon ronda Śródka, ronda Rataje i Dolnego Tarasu Rataj. Jak to działa - zobacz na filmie:


(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
informacja
Poznań
ZTM Poznań
  • Trzcionkowski Artur – 12.03.2019

    skoro nfc kieruje tylko na adres www, to fajnie jakby pod spodem dali jeszcze kod qr. Nie wszyscy mają nfc w telefonach, więc to by się świetnie dopełniło. Ogólnie pomysł super :)

  • Konrad Zbyszek Karpyszyn Szynka – 12.03.2019

    Poznań ostatnio dużo technologi testuje ☺

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.