TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poznań z budżetem 2020: Wzrosną ceny biletów
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 15.11.2019 17:30:06
Poznań z budżetem 2020: Wzrosną ceny biletów

Poznań z projektem budżetu na 2020 r., wzrosną opłaty za parking i za bilety komunikacji miejskiej.

Podwyżkę cen biletów za komunikację miejską i wzrost opłat m.in. za parkowanie przewiduje projekt budżetu Poznania na 2020 rok. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak wskazał 15 listopada, że planowane podwyżki to głównie efekt polityki rządu.

Dochody budżetu miasta zaplanowane zostały na 4,37 mld zł. Wydatki mają sięgnąć 5 mld zł. Na inwestycje w projekcie budżetu przewidziano prawie 1,2 mld zł.

Jak wskazano w piątek na konferencji prasowej poświęconej projektowi budżetu, w przyszłym roku poznaniacy będą musieli z własnej kieszeni sfinansować obietnice władzy centralnej, skutkujące mniejszymi wpływami do miejskiej kasy. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił, że jest to sytuacja, która dotyka wszystkie samorządy w Polsce.

Poznański transport

W 2020 roku poznaniaków czekać będzie podwyżka cen biletów - pierwsza od siedmiu lat. To trudny, ale konieczny krok: tylko w 2019 roku Poznań dopłaci do komunikacji publicznej ponad 331 mln zł - to w przeliczeniu na mieszkańca najwięcej spośród wszystkich dużych miast: Gdańska, Krakowa, Łodzi, Szczecina czy Wrocławia.

Prezydent dodał, że planowane jest też istotne zwiększenie opłat za parkowanie samochodów. Według planów miasta strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona na Wildę i Łazarz. Zapowiedział, że poznaniacy więcej zapłacą za wejście do zoo czy palmiarni, wzrosną również opłaty związane z administrowaniem grobami na miejskich cmentarzach.

Na realizację wydatków w 2020 r. zaplanowano prawie 5 mld zł, w tym na wydatki bieżące 3,79 mld zł. Najwięcej pieniędzy miasto wyda na drogi i komunikację zbiorową – ponad 1,46 mld zł. Oświata pochłonie 1,32 mld zł. Wydatki na politykę społeczną, zdrowotną i rodzinną przekroczą 1 mld zł.

Inwestycje

Jacek Jaśkowiak podkreślił, że na inwestycje w projekcie budżetu przewidziano rekordowe prawie 1,2 mld zł. Wyjaśnił, że miasto nie chce rezygnować z ważnych dla poznaniaków inwestycji – wiązałoby się to z ryzykiem utraty unijnego dofinansowania i utrudnieniami dla mieszkańców.

W 2020 r. miasto wyda 167 mln zł na kontynuowanie budowy linii tramwajowej na Naramowice. Kolejne 30 mln zł – na projekt Centrum, czyli remont dalszych odcinków ulicy Święty Marcin. 35 mln zł pochłonie w 2020 r. przebudowa torowiska na Wierzbięcicach. W przyszłym roku miasto zamierza również przeznaczyć 26 mln na budowę Centrum Szyfrów Enigma. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budżet
Poznań